Jak vrtat do panelu rychle a bez námahy                

Vrtání do panelu má svá specifika. Pokud bydlíte v panelovém domě, je třeba vědět, jakou vrtačku a vrták použít. Pojďme se podívat, jak vrtat do panelu snadno a rychle.

Výběr vrtačky

Elektrická vrtačka slouží k vrtání děr do průměru 13 mm do dřevěných, plastových a kovových materiálů. Elektrická vrtačka s mechanickým příklepem umožní vrtat i do cihel a betonu. Aku vrtačka bez kabelu umí vrtat i šroubovat, ta s příklepem i do zděných materiálů. Elektropneumatické kladivo vám umožní snadno vrtat do panelu, železobetonu i přírodního kamene. Doporučujeme tedy kladivo s elektropneumatickým příklepem.

Jak funguje elektropneumatické kladivo

Elektropneumatické kladivo je vylepšená příklepová vrtačka. Mechanický příklep nahrazuje výkonnější elektropneumatický příklep a vrták tak snadno provrtá panel či železobeton. Využít lze i kombinované vrtací a sekací kladivo s elektropneumatickým příklepem.

Tipy a rady pro vrtání do panelových zdí

Aby během vrtání neprojel vrták skrz zeď, použijte tyčovou zarážku neboli hloubkový doraz, který umožní regulaci hloubky vrtaného otvoru. Při vrtání elektropneumatickým kladivem do panelu na vrták netlačte, jinak zabráníte příklepovému mechanismu v práci a utavíte vrták.

Ujistěte se, zda nejsou v místě vrtání ve zdi umístěny elektrické kabely nebo vodovodní trubky. Pokud nemáte plán budovy, poslouží vám k tomu podpovrchové detektory.

Čím tvrdší je materiál, do kterého vrtáte, tím pomalejší by měly být otáčky. Nezapomeňte také na chlazení vrtáku. Při vrtání do zdi v interiéru a uzavřených prostorách využijte systém odsávání napojený na dílenský vysavač. Ochráníte si zdraví a ušetříte čas s úklidem prostoru.

Jak vrtat do panelu krok za krokem

  • Vyznačte si místo vrtání a detektorem kabelů zkontrolujte vedení elektřiny. Pokud zkoušečku nemáte, v místnosti vypněte pojistky a použijte elektřinu z jiné místnosti.
  • Do zdi, panelu i při vrtání do dlaždiček udělejte malý důlek pomocí hřebíku či důlčíku, ať při začátku vrtačka neodskočí a nepoškodí omítku.
  • Vrtejte vždy kolmo ke stěně, minimalizujete tak možnost poškození vrtáku i nebezpečí úrazu.
  • Používejte tyčovou zarážku neboli hloubkový doraz, který reguluje hloubku díry. Díky tomu neprojedete skrz ani u tenčích vnitřních příček.
  • Čím je materiál tvrdší, tím pomalejší volte otáčky. Pravidelné pauzy zamezí přehřívání. Na pneumatické kladivo netlačte, ať neutavíte vrták.
  • Pokud narazíte na kovový profil, vypněte příklep a vrtejte vrtákem na kov.
  • Nezapomeňte odsávat prach z vrtání vysavačem, ať si zjednodušíte úklid.

Nejčastější dotazy

Kdy lze vrtat do panelu?

Vrtání je poměrně hlučná záležitost, proto nevrtejte v době nočního klidu od 22 do 6 hodin. Zjistěte si, co se o vrtání píše v domovním řádu ve vašem paneláku. Vlastník bytové jednotky může nahlédnout do stanov SVJ. Běžně je povolené vrtání ve všední dny, někdy i v sobotu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *