Možná i vy nemáte u svého domu či chalupy základy dostatečně izolované proti vodě a působení vlhkosti. Zkuste zvolit alespoň taková opatření, při kterých nemusíte bourat nebo podřezávat. U novostavby je u základů kvalitní hydroizolace standardem a ochrání stavbu proti zemní vlhkosti, tlakové vodě i proti radonu. Provedení hydroizolace základů a dalších stavebních opatření může být vhodným opatřením proti vlhkosti ve zdech. Pokud je dům vlhký i ve zdech, musíte začít od základů a dostat vlhkost z domu pomocí drenáže, vysoušení, podřezání zdí a podražení plechy či asfaltovými pásy. Doporučujeme také konzultaci statika.
Dodatečné odizolování základů
Dodatečným odizolováním základů lze potíže s vlhkostí v domě odstranit nebo je alespoň omezit. Dům někdy vlhko potřebuje, vždy jde o souboj s vlhkostí, ale u starého domu může být pro určitý typ tradičních stavebních materiálů úplné vysušení domu katastrofou. Buďte opatrní zvlášť v případě hliněných domů, se zdmi z vepřovic či kotovic stojících na nízkých kamenných základech, spojených s hlínou. Pozor si dejte na základy v oblastech s porézním kamenem, zejména s různými typy vápence. Většina sanačních opatření souvisí s dodatečnou hydroizolací a odkrytím základů. Stará chalupa asi nebude mít armované betonové základy v dostatečné hloubce. Pokud odhalíte základy po celém obvodu stavby nebo začnete kopat rýhy pro drenáž nebo se dodatečné odizolování dostanete až pod ně, zeď může popraskat nebo spadnout.
Tip: Podřezání domu? Buďte připraveni!
Na co si dát pozor
Dělejte tedy výkopové a sanační práce postupně, po 3 až 4 m. Při odvlhčení s kombinací drenážní roury se zásypem, geotextilie a nopové fólie vždy odkopte pouze tento kus, položte fólii a drenáž, zasypte a pak pokračujte dál. Předejdeme nebezpečí, že se pohnou odhalené nestabilní základy. Dejte si pozor zejména u starých domů ve svahu, kdy se objevuje nebezpečí náhlého rozdělení stavby na suchou a mokrou část při dodatečné hydroizolaci. Pak se může objevit vysychání spojovací hliněné malty mezi kameny a pohyb materiálu sypaného při původní stavbě přímo mezi vnější a vnitřní kamenné nebo smíšené zdivo. Někdy se ale při dodatečné hydroizolaci ochrání základy, ale voda se tak odvede pod dům až pod základy. Tam naruší sklepy a může ohrozit celý dům.
Jak se bránit proti vodě
Dobré je vytvoření bariéry proti vodě z nopové fólie, která se položí do výkopu výstupky tzv. nopy směrem k základům, kdy vzniká mezi fólií a materiálem základů větrací mezera. Nopová fólie se vyvede 20 cm nad úroveň terénu. Horní hranu přichytíte ke zdivu speciální lištou zamezující zapadávání nečistot do vzduchové mezery mezi základy a nopy. Vodu je třeba odvést pomocí drenáže tvořené perforovanou drenážní trubkou či hadicí. Ta se klade ve spádu směrem, kam je třeba nasměrovat odtékající vodu. Horní konec drenážní trubky nebo hadice kvůli odvětrávání vyveďte nad terén. Výkop vyložte geotextilií, vysypte vrstvou jemného písku, štěrku a vrstvou drti. Na ni dejte drenážní hadici, zasypte vrstvou drti a štěrku. Na ni dejte valouny nebo betonovou dlažbu se spádem směrem od chalupy. Na oba konce vyvedené nad terén dejte perforované kryty proti hlodavcům a jiným živočichům. Vyšší odvětrávací konec trubky lze vést až ke střeše, aby pro vytvoření větracího komínu.
Izolace základů a spodní části stavby
Izolace základů a spodní části stavby proti vodě je lepší dělat z vnější strany, ze které je dům vystaven účinkům vlhkosti a vody. Když potřebujete izolovat hluboký sklep, lze udělat izolaci i z vnitřní strany. Musíte vytvořit celistvou a uzavřenou vrstvu izolace na všech stěnách i podlahách z asfaltových pásů. Můžete také na vnější i vnitřní hydroizolaci základů i spodní stavby použít asfaltovou, bitumenovou, izolačních stěrku. Stěrka dokáže oproti asfaltovým pásům vytvořit bezešvý spoj za studena a dá se použít i na členité a tvarované základy. Musí jít o povrch bez ostrých výstupů a nesoudržných částic. Spáry a prohlubně v kamenných základech je třeba vyplnit maltou. Stěrku nanesete ve 2 vrstvách špachtlí či hladítkem. Po zaschnutí ji zakryjte geotextilií nebo polystyrenem a zahrťe základy zeminou. Balení 32 kg vyjde kolem 2 500 Kč a potřebujete 3,5 l/m² při vrstvě 3 mm.
1 komentář u „Dodatečná izolace základů“
Lukáš zlámalík
(15.6.2020 - 15:24)Dobrý den,
chtěl bych se nezávazně poptat po izolaci baráku v Praze 7 holešovicích bylo by to 18,5 metru a cca 1,5-2 metry hluboko mohly by jste mi na mail poslat nějaký rozpočet.
děkuji Zlámalík.