Jak vybrat bezpečnostní dveře

Zabezpečit domácnost před vniknutím je nutností a základem jsou bezpečnostní dveře. Kvalitní bezpečnostní dveře dokáží odradit zloděje a sníží pravděpodobnost vykradení vaší nemovitosti až o 80 %. Přitom bezpečný neznamená nutně ošklivý. Bezpečnostní dveře lze dokonale sladit v interiéru s ostatními dveřmi a mohou mít zajímavý design. Součástí nákupu bezpečnostních dveří je kvalita a výběr dodavatele. Je dobré si prověřit společnost na základě zkušeností zákazníků i na základě odborných certifikací.

Bezpečnostní třída dveří

Bezpečnostní třída nám ukazuje míru zabezpečení daných dveří. Je charakterizována zejména vlastnostmi dveří, takže odolnost proti zlodějům i třeba proti pohromě. Máme celkem 6 bezpečnostních tříd a vybíráme podle našich očekávání, co mají dveře splňovat. Asi nejčastější a optimální jsou dveře 3. bezpečnostní třídy, Vykazují velmi vysokou ochranu a jsou cenově dostupné. Nižší bezpečnostní třída už nenabízí téměř žádné bezpečnostní prvky. Oproti tomu například trezorové dveře třídy 5 a 6 se nehodí pro běžnou domácnost a jsou již zbytečné.

Tip: Jak na rekonstrukci koupelny

Materiál bezpečnostních dveří

Na výběr jsou bezpečnostní dveře kovové či dřevěné. Kvalitní bezpečnostní dveře mají tuhou kovovou konstrukci s celoplošným krycím plechem, disponují ocelovou kostrou a také rozvorovým systémem. Bývají zajištěny obvykle v deseti až dvaceti bodech. Součástí je kvalitní bezpečnostní vložka odolná proti odvrtání, vyhmatání planžetou, proti vibračním planžetám a proti metodě SG. Dveře jsou přímo vybaveny speciální ochranou vložkou a zámkem. Musí splňovat nejpřísnější technická a estetická kritéria. Je nutné k nim mít bezpečnostní zárubeň, několikanásobně zesílenou v zámkové části, bez možnosti ji promáčknout nebo roztáhnout.

dveře b 1

Bezpečnostní zámky do bezpečnostních dveří

Nutností jsou také bezpečnostní zámkové vložky odolné vůči vyvrtání a dalšímu zásahu. Bezpečnostní klíče mívají chráněný profil, lze mít jeden zámek nebo více, volit zamykání klasické mechanické klíčem, chytré elektronické s otiskem prstu nebo dálkové na mobilní telefon. Je třeba sledovat kvalitu i typ závěsů, počet i sílu uzamykacích čepů. Dělíme je na pasivní, pevně vysunuté ze dveří v místě závěsů, chránících dveře před vysazením, nebo aktivní s vysouvacími čepy, které jsou ovládané klíčem v zámku. Variantou jsou i háky nahrazují čepy.

Protihluková a protipožární ochrana bezpečnostních dveří

Zejména kvalitní protihluková izolace je již dnes běžná. Třeba nové dvoufalcové dveře Sapeli RC3 GOLIAS odhluční hluk z okolí až 43 dB. Protipožární ochrana zabrání šíření požáru, s označením EW, tepla, s označením El a kouře. Míru odolnosti najdete v označení na dveřích. Je udávána v minutách při povrchové teplotě dveří, která je vyšší než 160°C. Jde o zápalnou hodnotu u většiny materiálů. U protipožárních dveří je zaručeno, že neprohoří dřív jak do půl hodiny. Máte pak dostatek času pro evakuaci a příjezd hasičů. Nejkvalitnější dveře zabraňují šíření tepla a kouře i po dobu 180 minut a snesou teploty dosahující 1 000°C.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *