Vintage styl promění vaše bydlení v útulný domov. Vintage nábytek, dekorace a doplňky totiž neustále zrají jako kvalitní víno. Čím jsou starší, tím jsou stále lepší.
Vintage styl jako vzpomínka na staré dobré časy
Tak jak se slovo vintage dříve používalo spíše pro výjimečně kvalitní ročníky vína, dnes se už výraz používá na všechno staré a dobré, svět interiérového designu nevyjímaje. Tento styl vás vrátí k tradicím, hřejivému domovu a útulnému interiéru, který v sobě nese osobitost a historii naplněnou příběhy a teplem domova. Aby se váš domov neproměnil ve staré skladiště plné haraburdí, zapojte i učení feng shui.
Rozdíl mezi Vintre, antique a retro stylem
Retro styl čerpá především z 50. až 60. let minulého století a na rozdíl od vintage stylu sází na pestré barvy, hlavně na červenou, žlutou, zelenou a hnědou. Nábytek, dekorace a doplňky jsou často z plastu či vinylu. Používá se i dřevo, jako ve vintage stylu. Ten však čerpá svoji inspiraci z 20. až 60. let minulého století. Převládají jemné barvy a kvalitní přírodní materiály a zrekonstruovaný nábytek.
Podle určitých výkladů jsou jako vintage označené kousky staré 50 až 100 let a věcem starším než 100 let se v angličtině říká antique neboli antique styl. Podle jiného výkladu je vintage cokoliv staršího více než 2 dekády. Oproti tomu retro jsou předměty nové, inspirované však staršími trendy a módními styly. Nejpopulárnější jsou ty napodobující období 50. až 80. let 20. století.
Najdete i výklady, kde se vintage styl udává jako směr s nábytkem a dekorativními předměty z let 1960 až 1990 a retro styl s prvky z první poloviny 20. století. Ve vintage zařízení je podle něj může objevit nábytek ze 70. let 20. století a vintage dekorativní předměty z 90. let. Ať už je to jakkoli, zaměřte se na hlavní prvky.
Jak docílit vintage stylu bydlení
- Nábytek s patinou a patrným zubem času nebo imitace starého nábytku, který vypadá, jako by sloužil už desítky let s nádechem elegance a osobitosti.
- Hlavně skříně a komody s dekorativními rukojetěmi a úchytkami, prosklené knihovny a kuchyňské skříňky.
- Čalouněný nábytek, pohovky se zakřivenými nožkami, pohodlná a nadýchaná křesla a ušáky, lenoška a taburety s tvarovanýminožkami.
- Podlaha pokryta dřevěnými parketami, prkny nebo typickými starými koberci.
- Důraz kladený na nejmenší detaily, které umí oživit interiér víc, jako komody s malými šuplíčky a keramickými úchytkami.
- Jemné, tlumené, neutrální a pastelové odstíny barev a základní bílá, šedá, béžová, písková, uklidňující pastelová světle růžová, lila, světle modrá.
- Přírodní materiály, většinou dřevo, kámen a kované železo, přírodní vláknité textilie, jako je vlna a bavlna.
- Bytový textil, nejčastější je květinovým motivem, zejména růžemi, objemné závěsy a záclony, polštářky, přehozy, plédy, ubrusy, ručníky.
- Krajky, háčkované dečky, makramé, drhané doplňky, figurky a další vintage ozdobné potřeby.
- Květinové motivy na povrchové úpravě stěn, jako jsou vintage tapety s květinovým vzorem.
- Doplňky a dekorace s patinou, prasklinami, oděrkami i rzí, stará stropní svítidla a lampy nebo třeba smaltované nádobí.
- Nostalgické fotografie, stěny orámované černobílými či sépiovými fotografiemi, velkými zrcadly s rámy i starými obrazy či hodinami.
Vintage styl není o kvantitě
Vintage styl symbolizuje citová vazba ke každému kusu nábytku, doplňku či dekorace, které zkrášlí a zútulní domov. Doporučujeme příliš nemíchat jednotlivá období a styly, ale zaměřit se na jedno historické období. Můžete vsadit na bazary nebo starožitnictví, kousky, které si zrenovujete sami a opatříte patinou, nebo na nově vyrobené kousky, tedy imitace starého nábytku a dekorací, které jsou inspirované vintage stylem. Pozor na laciné napodobeniny, kvalita je zcela zásadní.