Vánoční úklid – Postup a Praktické rady

Vánoční úklid se dá zvládnout v klidu a pohodě, bez stresu a dokonce i bez chemie. Podívejme se, co nám usnadní úklid a jaké můžeme použít prostředky.

Okna

V zimě si kupte o dvě čísla větší gumové rukavice a dejte si pod ně jedny tenčí látkové. Nemyjte okna, pokud na ně svítí slunce. Voda rychle uschne a na oknech budou šmouhy. Na mytí skel použijte vodu s trochou octa a doleštěte je klasickým nepovoskovaným novinovým papírem. Pokud přidáte do vody pár kapek glycerinu, skla budou odolnější proti prachu a kapky deště na nich nezanechají viditelné stopy. Okna nakonec vyleštěte starými nylonovými punčochami. Lišty žaluzií vyčistěte kůrkou čerstvého chleba. Přimáčkněte do ní vždy lištu a přejeďte ji po celé délce.

Leštění nábytku

Staré nálepky a samolepky nejprve nahřejte fénem. Škrábance potřete bílou vazelínou, nechte působit přes noc a druhý den přeleštěte. K vyleštění dřevěného nábytku použijte nastrouhaný včelí vosk, který dáte do hrnce s horkou vodou a mícháte, dokud se nerozpustí. Přidejte terpentýnový olej a pro vůni i levandulový. Čalouněný nábytek vysávejte proti směru vlasu bez násady s kartáčem, ať nezatrhnete nitě. Přes čalounění můžete také přehodit ve vodě namočené a vyždímané prostěradlo a vyklepat ho praklem jako koberec.

Koberce a podlahy

Kamennou podlahu nikdy nemyjte mýdlem nebo jarem, který se nevsákne a podlaha zůstane velmi kluzká. Použijte litr vody a 2 lžíce prací sody. Spáry mezi dlaždicemi vyčistíte pastou ze sody a vody, kterou nanesete na starý zubní kartáček. Skvrny na koberci posypte jedlou sodou, nechte ji vsáknout a pak ji vyluxujte. Pokud máte na koberci žvýkačku, nejprve na ni položte kostky ledu. Žvýkačka ztvrdne a dá se snadno odstranit. Malé textilie můžete rovnou strčit do mrazáku.

Zářivá dlažba, obklady i baterie

Vodní kámen z kachlí kolem sprchy a vany odstraníte jemnou vrstvu vosku na auta, kterou rozleštíte hadrem. Zkuste to i na zrcadlo, které se pak nebude zamlžovat. Pro bílé spáry smíchejte kypřicí prášek do pečiva s vodou na pastu. Naneste na spáry mezi kachličky a nechte chvilku působit. Pak ji spláchněte čistou vodou a přeleštěte hadrem. Starým zubním kartáčkem vyčistíte s pomocí octa či citronu kohoutky a baterie i na nedostupných místech. Na WC a vodní kámen použijte pár kuchyňských papírových utěrek namočených do speciálního přípravku na rozpouštění vodního kamene v toaletách, které přiložíte na 20 minut do mísy. Pak místa vyčistěte štětkou.

Radiátory i klávesnice počítačů

Dostat se mezi žebra radiátoru je opravdu dřina. Navlhčete větší hadr a zavěste ho za nebo před radiátor. Vezměte fén a horkým vzduchem foukejte proti hadru, který zachytí všechen odfouknutý prach. Špinavou klávesnici od počítače můžete vyčistit kartáčkem na zuby a troškou pasty. Pak už vám bude chybět jen vánoční výzdoba.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *