bydletsnadno.cz_ekomplex_nahledovy

Co byste měli vědět před tím, než si vyberete barvu fasády?

Fasádu domu lze přirovnat k make-upu. Když se povede, celkový dojem je ještě lepší. V opačném případě se veškerý půvab a elegance vytratí jako pára nad hrncem. A co z toho plyne pro vás? Měli byste si uvědomit, že k výběru fasádní barvy, podobně jako k make-upu, je třeba přistupovat zodpovědně. Přečtěte si následující tipy a podaří se vám to.

Fasáda nemusí být monotónní

Chcete, aby váš dům vybočil z řady? Proč ne! Nátěry fasád dávají majitelům nemovitostí nespočet možností, jak se odlišit. Už dávno neplatí, že je třeba se držet při zemi – vsadíte-li na méně obvyklou kombinaci, výsledek může předčit veškerá očekávání. Přesto platí, že méně je někdy více. Držte se zásad dobrého vkusu a vše dobře dopadne.

bydletsnadno.cz_ekomplex_01

Jaké faktory ovlivňují vnímání barev?

 

Barvu vnímáme podle aktuální intenzity dopadajícího světla. Přes den působí jinak než v noci a mění se i v rámci ročních období.

Dalším kritériem je struktura materiálu. Světlo se na hladkém povrchu odráží jinak než na hrubém – ten samý tón se jeví světlejší.

Jakou strukturu má omítka?

 

Malíři a natěrači Plzeň upozorňují, že roli hraje také struktura omítky. Zrnitou omítku tvoří více zrn bez rýhování. Menší zrna do velikosti 1 mm vytváří jemný povrch větší zrna hrubý.

Dalším typem je rýhovaná omítka s menším počtem zrn. Rýhované struktury je dosaženo přidáním zrna odlišné velikosti do plniva. Rýha může být vodorovná, svislá i točená.

bydletsnadno.cz_ekomplex_02

Co ještě byste měli vědět, než si vyberete fasádní barvu?

 

Malíři Plzeň příliš nedoporučují používání tmavých a intenzivních barev, protože vstřebávají více tepla než světlejší fasády. Více se namáhají, což má za následek kratší životnost. Tmavší barvy by se neměly používat na více než 10 % celkové plochy, tedy spíše jako dekorativní prvek.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *