Centennial Park Residence

První certifikovaný aktivní dům

Aktivní domy mají velkou budoucnost a jsou velkým hitem. Prvním skutečně certifikovaným aktivním domem na světě je Centennial Park Residence stojící na předměstí kanadského Toronta. V následujícím půlroce bude fungovat ve zkušebním provozu. Jde o vzorový dům, který bude dalším pro inspiraci. Jeho důmyslně promyšlené ekologické parametry budoucímu obyvateli domu přinesou nezanedbatelné úspory na režijních nákladech.

Aktivní domy mají budoucnost

Aktivní domy nabízí kromě úspor za energie i mnohem zdravější a komfortnější bydlení. Certifikát pak získávají v závislosti na základě interakci mezi celkovou spotřebou energie, podle vnitřních klimatických podmínek a v neposlední řadě podle výše dopadu na životní prostředí, která má být minimální. Vždy se využívá obnovitelných zdrojů energií.

Tip: 10 nejluxusnějších staveb na světě

Projekt Centennial Park Residence v Torontu

Na tomto projektu Centennial Park Residence, který byl navrhnut v Evropě, spolupracovali zkušeností dánští a kanadští odborníci. Autoři návrhu spolu s hlavním investorem byli v obraze a věděli, že jde o vysoce progresivní projekt a musí být na trhu konkurenceschopný. Hlavně musí být finančně dostupný a zrealizovaný při zachování kvality funkčnosti.

Proto byly použity montované komponenty s menším ekologickým odpadem, který vzniká při zděné výstavbě. Dům byl nejdříve zkušebně postaven ve výrobní hale a již zde se dolaďovaly detaily a tepelné ztráty na základě simulace. Tepelné úniky jsou tedy oproti klasickým stavbám opravdu nepatrné. Jakmile došlo k odzkoušení těsnosti, začalo se stavět přímo na pozemku. Naměřené hodnoty byly hlavním investorem Great Gulf poskytnuty všem ostatním partnerům, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na realizaci tohoto domu.

První certifikovaný aktivní dům na světě Centennial Park Residence
První certifikovaný aktivní dům na světě Centennial Park Residence

Pusťte si do domu světlo

Dům má půdorys ve tvaru písmene C a postranní křídla vedoucí do zahrady jsou otevřená světlu přes dvě patra. Proto je celý vnitřní ústřední prostor v přízemí a schodiště po celý den osvětlený sluncem. Francouzská okna a celé prosklené stěny potírají barieru interiéru a zahrady. Opticky se tak zvětšuje prostor a jak je známo, denní světlo léčí a působí na naši psychiku velmi pozitivně. Okna jsou třívrstvá. Trojskla tak poskytují vysoký tepelný komfort. Je zde v maximální míře použit křížový efekt větrání a komínový efekt vytápění. Jak známo, přirozené proudění vzduchu efektivně snižuje náklady i nároky na klimatizaci. Dům je doplněn i střešními okny VELUX a ovladatelnými světlíky, takže světla i čerstvého vzduchu je zde víc než dost.

Aktivní dům je vysoce inteligentní

Centennial Park Residence je opravdu na výši v inteligentním řízení. Spolehlivé systémy dovedou monitorovat a regulovat mnoho aspektů budovy. Uplatněna byla technologie PowerWall od společnosti Tesla. Dobíjecí lithium-iontová baterie je řízena systémem umožňujícím efektivnější hospodaření s energií a celkové snížení spotřeby elektřiny, a to i přes ve špičce. Tento systém se dá použít i jako nouzový zdroj. Celý dům je vybavený Wi-Fi termostaty, bezdrátovým ovládáním světla a disponuje senzory, které upozorňují na únik vody. Střešní okna VELUX jsou plně programovatelná a automaticky se otevírají i uzavírají pomocí systémem domácí automatizace VELUX Integra. Jako zdroj tepla je v tomto domě použito tepelné čerpadlo a k tomu třízónová pec, která je umístěna v přízemí v centrálním prostoru. Moderní technologie nezůstávají pouze u monitorování a regulace spotřeby energie, ale také využívají internet k propojení domácích zařízení. Díky této internetové konektivitě mohou uživatelé ovládat světla, termostaty a další zařízení prostřednictvím svých chytrých telefonů nebo jiných mobilních zařízení, a to i z dálky.

Zdroj: SKUTEČNĚ PRVNÍ AKTIVNÍ DŮM STOJÍ V TORONTU

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *