Šatní skříň – designová dominanta bytu

Zákony moderního bydlení a estetiky obytných prostor v dnešní době vyžadují především jednoduchost, barevnou vyváženost a funkčnost. Těmito principy je dobré se řídit nejen z hlediska modernity, ale i proto, aby se vám například v nově zrekonstruovaném, nebo pronajatém bytě zkrátka dobře žilo. V tomto článku se chceme věnovat šatním skříním a možnostem, které se nám vzhledem ke shora uvedenému, na dnešním trhu naskýtají a tomu, jak postupovat při výběru toho správného kusu nábytku.

Prostorové možnosti

Prvním kritériem při výběru šatní skříně, ať již má mít svoje místo v ložnici, obývacím pokoji, nebo samostatné šatně, je samozřejmě dispozice místnosti. V tomto ohledu nedělejte kompromisy a nekupujte příliš rozměrný nábytek jenom proto, že je daný kus zrovna ve slevě a vy máte pocit, že za svoje peníze získáte solidní kus dřeva a dýhy. Snadno totiž můžete velkou šatní skříň násilím vecpat do příliš malého prostoru, který jí doslova “zabijete”. Pamatujte na princip funkčnosti a praktičnosti.

Klasické, nebo posuvné dveře

Z hlediska funkčnosti je třeba přistupovat i k volbě typu dveří. Klasické křídlové dveře jsou na jednu stranu praktické, neboť na jejich vnitřní straně můžete umístit zrcadlo a často mívají drobné věšáky na kravaty, šátky, šály a další módní dpolňky. Na druhé straně, když už se pro tuto variantu rozhodnete, musíte dát dobrý pozor na to, aby šatní skříň s otevřenými dveřmi příliš neomezovala pohyb po místnosti, nebo v rámci bytu. To se může snadno stát, pokud je skříň umístěná například příliš blízko dveří, které se otevírají dovnitř. Modernější alternativou jsou samozřejmě dveře posuvné, jejichž výběrem se takové chybě vyhnete. Přesto obě možnosti chápeme jako rovnocenné a záleží jen na vás, jakou z variant upřednostníte. U šatních skříní s posuvnými dveřmi pak někdy bývá zrcadlo umístěné na vnější straně dveří.

Barva jako důležité kritérium

Při výběru skříně do šatny věnujte dobrou pozornost barvě korpusu a dveří a vybírejte dle těch barev, které se ve vašem bytě vyskytují. Ideální je, pokud skříň vyberete tak, aby barevně ladila s barvou podlahy, okenních rámů a dveřních zárubní. Nedoporučujeme však vybírat barvu zcela identickou s barvou podlahy, aby se skříň, která se sama o sobě v dnešní době stává důležitým estetickým prvkem, jaksi neztrácela. Dlužno říci, že skříně bývají často navrženy v zajímavých, harmonických barevných kombinacích, zdobené minimalistickými geometrickými prvky a z kusu nábytku se tak může stát designová dominanta bytu.

Cena

V neposlední řadě bude pro správný výběr určující i cena, kterou jste za novou šatní skříň, nebo skříň do šatny, ochotni zaplatit. Jejich cena se v dnešní době pohybuje zhruba od pěti do dvaceti tisíc korun v závislosti na velikosti, materiálu a výrobci konkrétního kusu.  Při výběru se však vždy řiďte principy, které jsme si v našem článku krátce nastínili.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *