Přichází čas řezu v okrasné zahradě

Zima nás láká sednout si ke kamnům a vyvolává v nás dojem, že na zahradě momentálně není co dělat. Momentálně je ale čas řezu dřevin. Keře i stromy je třeba prosvětlit a upravit řezem. Jakmile teplota dlouhodobě neklesne pod -3°C, je čas vzít zahradnické nůžky a pilku do ruky. Provádíme řez okrasných stromů a keřů jen u dřevin, jejichž květy se vyvíjí pouze na silných letorostech. Volá nás tedy, Meruzalka, Hortenzie, Tamaryšek nebo Okrasná jabloň či třešeň.

Dělejte si poznámky

Pokud se zahradou začínáte nebo už naopak máte obrovskou zahradu, opatřete stromy a keře plastovými jmenovkami, a raději si udělejte plánek. Při procházkách zahradou si zaznamenejte, který keř kdy kvete, ať mu řezem moc neublížíte. Vždy se dá také nahlédnout do knih. Je třeba si poznamenat, který keř a strom je třeba prosvětlit a upravit zimním řezem. V zimním období provádíme řez okrasných keřů a stromků jen u dřevin, které tvoří květy na silných letorostech.

Tip: Ochrana stromů před mrazem

Zimní řez okrasných keřů a stromků

Cíl zimního řezu je jednoznačný. Je třeba zajistit rovnoměrný přístup světla k celé okrasné dřevině. Prořezáváme všechny přehuštěné výhony, odstraňujeme špatně vyvinuté konkurenční větve a výhony. Dáváme pryč i přestárlé a pukající dřevo, které lze seříznout až úplně u země. Jednoleté výhony Tavolníku, Kaliny anebo Trojpuku v zimě zkracujeme jen slabě, asi do 2/3. Vynecháme keře kvetoucích brzy z jara. Vždy odstraníme jen suché větve a většími zásahy učiníme po odkvětu.

keř zima 1

Okrasné dřeviny a ochrana před množstvím sněhu

V zimně, po začátku nového roku stále prožívá většina našich okrasných dřevin krásné období zimního klidu. Naším úkolem je ale i v zimně pravidelná obchůzka a kontrola naší zahrady. Je třeba chránit dřeviny před okusem zvěře, ale i před nánosy sněhu, které mohou snadno rozlomit mladé keříky a stromky. Setřásání vlhkého sněhu a také podpírání větví může naše milované okrasné dřeviny zachránit před poškozením.

Okrasné dřeviny nesmí proschnout

V případě opravdu velké a bohaté sněhové nadílky je dobré sníh naházet pomocí lopaty ke kmeni a udělat z něj tvar mísy. Tak zajistíme pravidelný zdroj vláhy pro okrasné dřeviny. V nižších polohách asi moc sněhu nebude, proto je třeba hlídat a zajistit vláhu. Půdu kolem kmenů je třeba rovnoměrně prolít hned několika konvemi vody nebo hadicí, pokud moc nemrzne. Právě v zimním období je to proschnutí nebezpečné, protože dřeviny nepřestávají odpařovat vodu. Jejich kořenový bal nutně potřebuje pravidelný přísun vláhy, jinak mohou přes zimu i uschnout.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *