Časům klasických žárovek už odzvonilo a vy se možná děsíte nástupu nových. Jak si takovou žárovku vyberu? Bude mi sedět do lustru? Výrobci LED žárovek a kompaktních zářivek se naštěstí stále drží zažitých závitů a patic. Moderní typy žárovek navíc předcházejí únavě očí a bolestem hlavy. A vybírat je budete stejně snadno, jak jste zvyklí.
Závit E27
Jedná se o nejrozšířenější závit u klasických žárovek 220V. Závit E27 najdeme v lustrech a dalších stropních i nástěnných svítidlech. Disponují jím žárovky klasické, úsporné, halogenové i ty obsahující LED diody. Možná jste se setkali také s označením “velký Edisonův závit”. Jak si ho jednoduše popsat? Má přibližně tři centimetry v průměru. Závity jsou velice výrazné a hladké.
Závit E14
Najdeme většinou na kuchyňských digestořích, orientačních světlech, lampičkách. Také se s ním můžeme setkat v případě osvětlení trouby. Závit E14 je v průměru téměř poloviční. I tady se setkáme s různými označeními. Možná už jste slyšeli “miňonka” nebo “malý Edisonův závit”. Žárovky s tímto závitem mívají nižší příkon, který je 25 W nebo 40 W.
Patice GU 10
Je nejrozšířenější u halogenových zdrojů, jež jsou napojeny bez transformátoru přímo na síť 220V. Používají se tak v kuchyních, koupelnách, bodových světlech a podobně. Velice snadno patici GU 10 poznáte podle charakteristického systému kolíčků místo závitu. Do světla je tak jen zasunete a pootočíte.
Patice G9
I tyto halogenové žárovky G 9 můžete připojit přímo do sítě. Navíc bývají i stmívatelné. Díky svým malým rozměrům jsou hojně využívány v případě bodových svítidel. Dále se s nimi setkáme v koupelnách, předsíních, WC místnostech a na osvícení podhledů.
Patice GU 5.3
Tyto žárovky mají malé patice s jehlicemi. Ty jsou od sebe vzdáleny 5,3 milimetru. Pro své zapojení vyžadují připojení přes transformátor. Vyskytují se hlavně u lampiček, bodových svítidel a podobných světel.