Pokojové rostliny a byliny mohou poměrně dlouho ve stejném květináči za předpokladu, že ji budete pravidelně hnojit. Aby zůstaly dlouho zdravé a krásné, je však třeba je pravidelně přesazovat. Poradíme vám, jak na to.
Proč pokojové rostliny přesazovat
Jakmile rostlina začne růst pomaleji a chřadnout, nebo květináčem už prorůstají kořeny, které spotřebovaly již veškerou zeminu v květináči, je čas ji přesadit. Pokojové rostliny přesazujte v pravidelném intervalu do větších výsadbových nádob a čerstvé zeminy.
Základní pravidla pro přesazování rostlin
Pokojové rostliny přesazujte každé 2 až 3 roky na jaře od března do července. Jakmile kořeny vyrůstají ze země, prorůstají do okrajů či otvorem květináče, jsou zplstnatělé, vytvářejí mohutné spirály, vyplnily nádobu nebo substrát v květináči rychle vysychá, je čas rostlinu přesadit. Rostlinu můžete přesadit i během množení.
Cibulovité a hlíznaté rostliny lépe kvetou, když mají kořeny v květináči trochu stísněné. Někdy stačí ubrat vrstvu zeminy v květináči a vyměnit ji za nový substrát. Pokud nechcete, aby už rostliny dál rostly, zkracujte jim v období vegetačního růstu kořeny a opět je zasaďte do staré nádoby. Dbejte i na zaštipování pokojovek.
Jak přesazovat pokojové rostliny
Růstový cyklus rostlin se vyznačuje klidovými a růstovými fázemi, je řízen teplotou a délkou denního světla. Téměř všechny rostliny se přesazují na začátku růstového období. Až se rozvinou poupata a vytvoří lístky a výhonky, rostlina potřebuje k dostatku vody i pravidelné hnojení a dostatek místa v květináči.
V období vegetačního klidu nastane regenerační fáze a při přesazení rostlin kořeny pomalu prokořeňují. V květináči se může hromadit voda a kořeny zahnívají a plesniví. Některé rostliny v klidové fázi shazují listy, což je v zimě chrání před vyschnutím, protože pod bodem mrazu se málo přenáší tekutiny z kořenů do listů.
Rostliny z tropických a subtropických podnebných pásů nejsou vázány na klidové období, přesto si v našich podmínkách navyknou na klidovou fázi v zimě. Cibulovité a hlíznaté rostliny na začátku klidového období zcela odumřou, nepotřebují světlo a většinou ani vodu. Na jaře se opět probouzejí.
Jak přesazovat pokojové rostliny
Sevřete stonky mezi prsty tak, aby se dlaň dotýkala substrátu v květináči. U rostlin, které vytvářejí listové růžice, například u africké fialky, opatrně zajeďte rukou pod listy k povrchu zeminy. Rostlinu opatrně vytahujte z nádoby. Na nádobu lehce ze strany poklepejte, nebo klepněte květináčem o pracovní plochu.
Nový květináč by měl být v průměru o 2 až 3 cm větší. Dejte zeminu do květináče a usaďte na ni rostlinu tak, aby se její horní část kořenového balu nacházela těsně pod okrajem. Mezilehlé prostory vyplňte zeminou a rostlinu do ní mírně přitlačte. Na závěr ji vydatně zalijte. Sledujte, zda nejsou na rostlině choroby či škůdci, nebo zda nemají rostliny žluté listy