Vodu v bazénu a vířivce je třeba hlídat a upravovat jim jinak může začít poškozovat zařízení i naše zdraví. Kvalita vody se sleduje tím, že pravidelně měříme hodnotu pH. Jamile hodnota pH začne zasahovat mimo stanovené a požadované hodnoty, je potřeba často sáhnout i po chemii.
Co je hodnota pH
Hodnota pH určuje, zda je vodný roztok, v tomto případě voda kyselá nebo zásaditá. Hodnota pH se testuje i ve veřejných bazénech, nebo třeba i v kosmetice. Aby nám koupání prospívalo, voda musí mít pH vždy v rovnováze a nesmí být ani moc kyselá, ani příliš zásaditá. Celkově se hodnota pH pohybuje v rozsahu 1 až 14. Neutrální hodnota pH se tedy pohybuje kolem hodnot 7.
Optimální hladina pH v bazénu a vířivce
Abyste se mohli bezpečně a bez obav koupat, udržujte při čištění bazénu ideální hodnotu vody 6,8 až 7,2 pH. Odchylky kolem neutrálního bodu pH 7 jsou velmi malé. Pokud hodnota stoupá nad číslo 7, zvyšuje se zásaditost vody. Nižší hodnoty zase naznačují, že je voda v bazénu či vířivé vaně kyselá.
Co se děje, když je pH vody příliš vysoké
U pH vody vyšším než 7,5 je voda zásaditá a dráždí oči i pokožku, u pH vyššího než 8 dojde ke zvýšené produkci soli i vápníku. Minerální zákal vody škodí zdraví a poškozuje i technické vybavení. Při čištění povrchů bazénu a vířivky zabere i jedlá soda.
Co se děje, když je pH vody příliš nízké
Jakmile pH klesne pod 6,8, voda je kyselá, ničí plastové materiály, jejich barvy a nátěry. Je třeba se vypořádat i s tím, když se objeví zelená voda. U hodnot pod 6,5 pH vzniká ve vodě při kontaktu s močí, potem a kosmetickými přípravky, třeba opalovacím krémem vázaný chlor. Voda začne zapáchat, štípou oči i kůže a rostou řasy, na které kromě chemie zabírá i modrá skalice. Hodnota pH pod 6 způsobuje korozi kovového vybavení, schůdků i zábradlí.
Jak měřit hodnotu pH
Hodnotu pH vody nejsnadněji změříme pomocí elektronického nebo digitálního testeru, který nám přesné hodnoty ukáže přímo na displeji. Další variantou jsou levnější a méně přesné tabletové a kapkové testery. U tablet navíc často musíte do závadné vody vlézt a nabrat ji z určité hloubky. Kapkové testery vám vydrží dle záruky minimálně 2 roky. Hodnotu pH měřte 2x týdně.
Jak zvýšit a snížit hladinu pH v bazénu
U kyselé vody je třeba hladinu pH zvýšit pomocí bazénové chemie na zvýšení a snížení pH. Pořídíte si ji ve specializovaném obchodě, hobby marketu i e-shopu. Nejčastěji jde o tablety nebo granulát a způsob aplikace se občas mírně liší, proto vycházejte z pokynů v příbalovém letáku. Po ošetření vody je třeba zpravidla počkat jeden den, než zase vlezete do vody. Proveďte vždy kontrolní měření.
Jak zvýšit a snížit hladinu pH ve vířivce
Voda se ve vířivce díky teplejší vodě víc kazí a lépe se v ní daří škodlivým mikroorganismům. Vířivka má menší objem než bazén a rychleji se znečistí. Použijte speciální chemii funkční i při vyšších teplotách. Pro úpravu kyselosti a zásaditosti vody slouží přípravky na snížení nebo zvýšení hodnoty pH na bázi chloru, bromu nebo aktivního kyslíku. Vodu pravidelně dezinfikujte a ošetřujte přípravky stabilizujícími tvrdost vody. V teplé vodě se snadno usazuje vodní kámen ničící zařízení. V koupacím jezírku se však voda čistí a udržuje jinak. Poradíme vám, jak na to.