obaly_kredo

Uklízíte? Pořiďte si stěhovací a archivační krabice

Nemusíte se zrovna stěhovat, abyste měli chuť udělat tzv. úklid z gruntu. Jenomže kam se vším nahromaděním harampádím, oblečením, sezónními botami a třeba jen s občas používanými kuchyňskými potřebami? Pořiďte si vhodné krabice a logicky vše roztřiďte a nepotřebné odložte.

Nejen u lidí platí rčení: „Sejde z očí, sejde z mysli.“ Platí to i u věcí, které uklidíme. Proto, abychom je byli schopni ještě někdy poté, co je uklidíme, najít, musíme dát při úklidu věcem řád. K tomu jsou ideální vhodně velké kartonové krabice. Nepoužívejte ty ze zásilek. Váš byt by se proměnil na skladiště bez ladu a skladu. Pořádně uklidit znamená dát řád i velikostem a typům kartonových krabic, které pro tento účel použijeme.

Ideální krabice jsou stěhovací

Krabice na stěhování mají výbornou velikost i různé vychytávky, když potřebujete například vrstvit různý obsah do jedné krabice. Hodí se na oblečení, na dlouhodobé uložení nepotřebných věcí z kuchyně, starých bot, hraček i knížek. Je mnoho věcí, které nechceme vyhodit. Hodit se budou za čas, nebo třeba počkají na děti a vnuky. Případně na to, že se jednou přestěhujeme do většího. Vše je proto dobré bezpečně zabalit, k oblečení přidat dlouhodobé odpuzovače šatních molů, a uložit na suché místo. Stěhovací krabice mívají praktické výseky na uchopení krabice, mnohdy zpevněné dno a obvykle se do nich lépe opakovaně přistupuje než do běžné kartonové krabice.

Archivační krabice na domácí dokumenty

I vy máte byt plný různých smluv, návodů, účtenek a šanonů? Není to jen nešvar kanceláří, topit se v papírech. Ale mnohé z nich vyhodit nejde. Pořiďte si na jejich uklizení archivační krabice. Existují dva typy archivačních krabic. Ty, ve kterých se archivují dokumenty v šanonech, a ty na archivaci bez nich. Liší se velikostí a je dost pravděpodobné, že i v domácnosti se hodí obojí.

Hlavně přehledně

Nastrkat vše bez ladu a skladu do krabic ale neznamená uklidit. Vše musí mít řád. Do každé krabice patří jen jeden druh věcí. Takže nemíchejte v něm zimní a letní oblečení, pokud jej ještě plánujete nosit. Rozhodně ne věci své a svého partnera, pokud tedy nejde například o lyžařské oblečení, které pak používáte dohromady. Hračky nepatří k botám, boty ke knížkám apod. No a co, že jste měli krabici napůl prázdnou, a tak se to tam ještě vešlo! Základem je logika a řád. Každou krabici podrobně popište. Nejlépe obecným názvem toho, co jste do ní dali, ale nebojte se ani popsat konkrétní věci v krabici, nebo alespoň vypíchnout ty, o kterých si myslíte, že je budete hledat. Například plesové šaty (červené s volány), černé oblečení na pohřeb apod. Nic nepokazíte ani datem, kdy jste toto „úložiště“ vytvořili. Časem bude vypovídat o tom, jestli jsou tam novější věci k ruce, nebo starší, na které se už snad nemá smysl ani koukat.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *