topeni radiator

Jak neprotopit všechny peníze

I přesto že netopíte celý rok, peníze za topení tvoří důležitou položku v každé rodině. Mrazy si sice dávají ještě docela na čas, ale i tak je topná sezóna již zahájena. Takové běžné topení vás stojí až 60% z celkového objemu všech spotřebovaných energií ve vaší domácnosti. Pokud si ale potrpíte na komfort v podobě zbytečného přetápění, můžete zaplatit i mnohem více.

Přetápění není ani zdravé

Pokud chcete ušetřit a ještě k tomu být fit, musíte si umět nastavit tu správnou teplotu vytápění v jednotlivých místnostech. Zvažte proto snížení teploty v místnosti, neboť i pouhý 1°C dokáže snížit náklady až o 6%. Na noc se vyplatí snížit si teplotu i o 5°C. Další chybou je vypínání teploty, jelikož vychladlá místnost se musí znovu nahřát, a tudíž potřebuje vyšší průtok topné vody a to jsou zase peníze navíc.

Pomůžou i termostatické hlavice

Právě v termostatických hlavicích se skrývá veliký potenciál úspor. Pokud chcete opravdu ušetřit, pak je mějte dlouhodobě nastavené na stejném stupni. Pokud vám teplota nebude vyhovovat, jednoduše termostatickou hlavicí otočíte na požadovaný stupeň. Nezapomínejte je však stále kontrolovat, jestli pořád fungují.

TIP: Kotlíková dotace

Správný vzduch je základ

Pro správnou tepelnou výhodu je důležitá i vlhkost, která by se měla pohybovat kolem 40%. Vlhkost je důležitá zejména proto, že když je velmi nízká, musí se teplota zvýšit o 2-3°C. Vlhkost zvýšíte tím, že do místnosti dáte nějaký zdroj vlhkosti v podobě květin či odpařovače nebo zvlhčovače vzduchu.

Pozor na závěsy a žaluzie

Rozhodnete-li se dát před topení záclony nebo nějaký nábytek, způsobíte zabránění správné cirkulace tepla v místnosti. Tím pádem topení nemůže fungovat naplno a z toho vyplývá, že se musí silněji rozehřívat a tím se opět zvyšují náklady. Základem šetření za topení jsou také dobře utěsněná okna a dveře, neboť jimi také utíká mnoho tepla. V noci by měli být závěsy a žaluzie zatažené, abyste zpomalili ztráty tepla a zabránili chladu.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *