Co je to polystyren

Víte kam vyhodit polystyren?

Aktuální průzkum EPS ČR uvádí, že každý pátý Čech neumí třídit polystyren. Dále z průzkumu vyplynulo, že jen 34 % Čechů umí správně třídit polystyrenové obaly. S materiálem jako je polystyren se setkáváme velmi často. Ať už je to situace, když si objednáte jídlo v bufetu a dostanete polystyrenovou termokrabičku nebo když koupíte novou televizi, pračku či zahradní nábytek. Další možností je také stavební polystyren na stavbě či rekonstrukci domu. V tomto článku vám prozradíme, kam polystyren vyhodit a nebo jak mu dát druhou šanci a naložit s ním jinak. 

Co je to polystyren a jaké je jeho využití?

Pěnový polystyren (EPS) je pevný materiál s buněčnou strukturou. Skládá se přibližně ze 2 % polystyrenu a zbytek tvoří vzduch. Má zpravidla bílou barvu a je vyroben z napěněných polystyrenových kuliček. Polystyren je pevný a tuhý materiál, avšak velmi lámavý. Výhodou je to, že umí dobře udržovat teplo, je odolný proti stlačení, má nízkou hmotnost a také velkou tvarovanou přizpůsobivost. Nevýhody polystyrenu jsou jeho velká lámavost, křehkost a je málo odolný na vzduchu nebo ve vodní páře. 

Polystyren je hygienicky nezávadný, a tedy není pro člověka nebezpečný.

Využití polystyrenu je velmi rozšířené. Používá se k výrobě podnosů, talířů, misek a různých termoboxů. Dále jej najdete jako balící materiál pro ochranu křehkých předmětů a spotřebičů proti rozbití. Používá se také pro výrobu desek, které jsou určené k izolaci neboli zateplení domu.

Sdružení EPS ČR uvádí, že se v České republice každý rok pěnového polystyrenu vyrobí až přes 60 000 tun, z toho kolem 12 % se používá v obalovém průmyslu. Podle aktuálního průzkumu vyplývá, že zboží v polystyrenovém obalu koupí téměř každý z nás, konkrétně 97 % několikrát do roka. 

Kam vyhodit polystyren?

Polystyren je označován jako plast, a tedy řazen mezi materiály, které je třeba třídit. A proto jej vhazujte do žlutých kontejnerů na plast. Polystyren nevhazujte do směsného odpadu, protože by byl neroztříděný s ostatním odpadem by pak skončil na přeplněných skládkách. 

Mírné znečištění polystyrenu vůbec nevadí. Avšak pokud máte polystyrenovou vaničku od jídla, tak mastnota a další nečistoty na polystyrenu nejsou žádoucí vhazovat do kontejneru, protože to pak znemožňuje proces recyklace. Polystyren je nutné vyhazovat do kontejneru na plast pouze omytý a čistý.

Pamatujte také na to, že pokud chcete polystyren vyhodit, ale je plný kontejner, určitě jej nenechávejte venku vedle kontejneru. Polystyren obsahuje až 98 % vzduchu a díky jeho nízké hmotností hrozí rozfoukání po okolí.

Některé obchody nabízí možnost zpětného odběru polystyrenových odpadů.

Kam vyhodit polystyren, který není možné vyhodit do žlutého kontejneru?

Existuje několik důvodů, kdy není možné polystyren vyhodit do žlutého kontejneru na plast. 

  • Polystyren je znečištěný od mastného jídla či dalších nečistot.
  • Polystyren je špinavý natolik, že jej nelze očistit ani omýt.
  • Objemný kus polystyrenu je tak velký, že se do kontejneru na plast nevydá nebo by zabral v kontejneru velkou část místa.
  • Stavební polystyren patří na sběrný dvůr.

Pokud potřebujete vyhodit polystyren a nelze jej vhodit do žlutých kontejnerů na plast, budete muset polystyren odvést do sběrného dvora. Seznam sběrných dvorů najdete zde

Stavební polystyren je trochu něco jiného. Kde se s ním setkáte? Většinou na stavbě či při rekonstrukci. Stavební polystyren jako například izolace či další jiný druh a je třeba jej dovést do sběrného dvora. Existuje na to zákon, který za vyhození tohoto stavebního polystyrenu do tříděného odpadu může uložit pokutu až 50 000 Kč

TIP: Jak správně udělat drenáž.

Jak využít zbytky polystyrenu?

Polystyren je součástí našeho života a je na vás, zdali jej vyhodíte do tříděného odpadu nebo mu dáte druhou šanci.

Z tradičního polystyrenu můžete vyrobit různé věci. Můžete vyrobit nástěnku do dětského pokoje nebo na chodbu. Polystyren můžete také použít na výrobu různých dekorací. Lze vyrobit hvězdy na Vánoce nebo polystyrenová vajíčka jako dekorace na Velikonoce. Další oblíbenou dekorací jsou tradiční nápisy. Zbytky polystyrenu můžete také použít na aranžování. Polystyren se hodí na zapichování různých dekorací či květin. Zbytkový a neforemný polystyren můžete využít na vycpání děr v psí boudě nebo tam kde je to třeba. Zbytky polystyrenu také potěší děti na jejich tvoření.

Nadrcený polystyren využijete také na zahradě. Může jej posloužit jako drenáž do květináčů.

Polystyren jako dekorace

Nejčastější dotazy

Co je to polystyren?

Pěnový polystyren (EPS) je pevný materiál s buněčnou strukturou. Skládá se přibližně ze 2 % polystyrenu a zbytek tvoří vzduch. Má zpravidla bílou barvu a je vyroben z napěněných polystyrenových kuliček.

Kam vyhodit polystyren?

Polystyren je označován jako plast, a tedy řazen mezi materiály, které je třeba třídit. A proto jej vhazujte do žlutých kontejnerů na plast.

Kam vyhodit stavební polystyren?

Stavební polystyren jako například izolace či další jiný druh je třeba dovést do sběrného dvora. Existuje na to zákon, který za vyhození tohoto stavebního polystyrenu do tříděného odpadu může uložit pokutu až 50 000 Kč. 

Zdroj: epscr.cz

Autor příspěvku: Martina Poláková

Jsem pracující máma na rodičovské dovolené. Miluji běh, čtu knížky a ráda se učím novým věcem. Snažím se žít vědomě, jednoduše a lehce! Ráda přijímám výzvy, abych se dostala zase o kus dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *