Jak vyčistit sporák – jednoduše a rychle

Kromě čisticích prostředků můžeme vyčistit varnou desku i sporák i přírodnější cestou a vsadit na babské rady na odstranění nečistot a mastnoty. Čistěte plochy pravidelně a chemické prostředky zkuste vynechat. Podívejte se, jak jednoduše a rychle vyčistit klasický sporák i varnou desku od zaschlého tuku, připečených jídel a zažrané mastnoty.

Ocet a jedlá soda

Povrch plynového sporáku či sklokeramické desky postříkejte octem pomocí rozprašovače nebo přetřete hadrem namočeným v octu. Na povrch nasypte jedlou sodu a položte na ni horký ručník. Nechte 20 minut působit a omyjte houbou. Zbytky můžete opatrně seškrábat škrabkou na sklokeramickou varní desku.

Citronová šťáva a jedlá soda

Mřížky na plynovém sporáku můžete umýt pomocí šťávy z citronu či citronového koncentrátu. Nastříkejte ji na mřížky a nechte působit přes noc. Pak mřížky očistěte houbou a opláchněte čistou vodou. Můžete také smíchat 3 lžíce jedlé sody a 5 lžic citrónové šťávy na pastu. Naneste ji opatrně na hořáky tak, aby se nedostala do otvorů a průchodů plynu, nechte působit 15 minut a pak setřete vlhkým hadříkem.

Citron a sůl

Na mastnotu můžete také využít silnou směs v kombinaci citronu a soli. Citron překrojte na polovinu, na mastnotu vysypte sůl a překrojenou polovinou citronu povrch čistěte, dokud mastnota zcela nezmizí.

Ocet a sůl

Do 0,5 l teplého octa přidejte 6 lžic soli, promíchejte, aby se sůl rozpustila, následně nastříkejte na mastnotu a nechte působit 30 minut. Sporák pořádně vydrhněte a pak povrch setřete vlhkým hadříkem.

Ocet, sůl a voda

Na zaschlý olej a připečené potraviny smíchejte 2 lžíce sody, 1 lžíci soli a 3 lžíce octa na pastu, kterou nanesete na sporák nebo varnou desku. Nechte ji působit 45 minut a následně povrch setřete vlhkým hadrem.

Jedlá soda, sůl a voda

I tato kombinace surovin vám pomůže s odstraněním mastnoty. Vytvořte si pastu z 2 lžic jedlé sody, 1 lžíce soli a 3 lžic vlažné vody, smíchejte na pastu a naneste na mastný povrch. Nechte ji zase působit a po zaschnutí povrch omyjte houbičkou.

Citronová šťáva, ocet a jedlá soda

Smíchejte 5 lžic octa a 5 lžic citrónové šťávy, jedlou sodu vysypte na mastnou plochu a nastříkejte na ni smíchaný ocet s citronovou šťávou. Nechte působit alespoň 15 minut a následně omyjte pomocí vlhkého hadru či houbičky.

Jak očistit zanesené mřížky na sporáku

Mřížka na plynovém sporáku, kterou jste dlouho nečistili, je pro vyčištění velký oříšek. Zabere jedlá soda, sůl a rostlinný olej. Smíchejte 2 lžíce jedlé sody, 1 lžíci hrubozrnné soli a lžíci rostlinného oleje. Vzniklou pastu můžete zředit troškou vody. Následně směs naneste na mřížky, nechte působit minimálně 15 až 20 minut a vydrhněte povrch houbičkou. Tímto způsobem můžete vyčistit i troubu.

Jak umýt zanesenou digestoř

Digestoř je část vybavení, na kterou během čistění často zapomínáme. Aby nedošlo extrémnímu znečištění, doporučujeme digestoř čistit alespoň 1x za rok, jinak budete nuceni sáhnout po chemických přípravcích. Na způsob jak vyčistit digestoř nejprve vyzkoušejte lázeňhorké vody, octa a jedlé sody. Ve větším hrnci přiveďte do varu vodu, přidejte 1 hrnek octa a 4 lžíce jedlé sody. Vložte do ní mřížky, nechte vařit 15 až 20 minut, pak je opláchněte pod tekoucí vodou a pokud je mřížka stále znečištěná, omyjte ji kartáčkem. Zbytek digestoře omyjte teplou octovou vodou.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *