Filozofie Feng Shui je založena na působení pozitivní a negativní energie. Díky ní můžete tu pozitivní posílit a negativní oslabit. Dá se využít i při zakládání zahrad.
Nejprve si nakreslete plánek s rozměry potřebnými změnami v zahradě. Poznačte si, kde chcete co vybudovat, které rostliny je třeba vyměnit, dodat nebo zasadit. Sledujte práci s pěti prvky a protiklady Jing a Jang. Zahradě nechte přirozený ráz a snažte se, aby působila příjemným dojmem a cítili jste volný tok pozitivní energie.
Volný prostor je naprostý základ
Zahradní by měla mít plocha podle Feng Shui kruhovitý tvar nebo by tak měla alespoň působit. Rostliny, stromy a keře prostříhejte, trávu posekejte a zahradu prosvětlete. Rostliny sázejte volně, aby se neutlačovaly a výsledný dojem nepůsobil přeplácaně. Prostor má působit harmonicky a čistě. Snažte se zachovat určitou rovnováhu a proporce. Snažte se o usnadnění stálého proudění energie. Střed nechte zcela volný, bez stromů, staveb a chodníčků. Ideální je udržovaný trávník.
Pozor na ploty
Měli byste mít maximální soukromí, ale neodřízněte se od veškeré komunikace. Nestavte vysokou zeď, ale zasaďte přiměřeně vysoký živý plot nebo volně rozmístěte různé druhy keřů. Můžete také přidat popínavé rostliny na dřevěný plot. Zbavte se nepořádku a popelnice s odpadků schovejte pod přístřešek.
Podpořte elementy
Aby byly proudící energie v rovnováze, dejte na zahradu další prvky, jako jsou voda v podobě jezírka, potůčku, fontány nebo pítka pro ptáky, kámen v podobě skalky, zídky či krbu, dřevo v podobě pergoly či altánu a kovu v podobě konstrukcí, spojovacího materiálu a dekorací. Voda dodá zahradě blahodárnou energii, přiláká ptáky a drobná zvířata, v parných vedrech poskytne osvěžení a ozdobí zahradu v každém ročním období.
Stromy jsou dárci energie
Nemusíte dodržovat přísná pravidla, jen stromy hodně prostřihávejte, aby zahradu moc nestínily. Sázejte jehličnany i listnaté stromy, keře, traviny a květiny. Vhodné jsou bílé magnolie, pivoňky, zahradní orchideje, žluté chryzantémy a lotosy. Poslem štěstí je v Číně pomerančovník nebo citroník, který se sází ke vchodu do domu. Nesmí chybět ani bylinky a trvalky.
Zóna oddychu a rozjímání
Nestavějte rovné a dlouhé cesty, kudy plyne energie příliš rychle a snáze se po nich pohybují zlí duchové. Vyhněte se ostrým zatáčkám a volte jemné a přirozeně oblé linie. Zahradou nesmí také vést slepé cesty a měly by být propletené a nekonečné. Velkou pozornost věnujte místu pro relaxaci, odpočinek i meditaci. Posezení dejte na místo, odkud budete moci sledovat alespoň větší část zahrady a užívat si krásu celé scenérie. Na to nejhezčí místo si dejte lavičku, houpačku, houpací síť nebo pár křesílek, abyste se mohli kochat krásou, kterou jste vytvořili.