Léto s sebou přináší teplé počasí, ale s ním bohužel i spoustu protivného hmyzu. Mezi nejagresivnější patří komáři, kteří nám umí dost znepříjemnit večery i noci. Podívejme se, jak se dá proti nim opravdu účinně bojovat.
Komáří bodnutí většinou není nebezpečné, ale nepříjemně svědí. Někteří z nás mají na komáří bodnutí alergii a v závažných případech mohou být komáři přenašeči různých onemocnění, jako je lymská borelióza, o které již víme, že ji nepřenáší jen klíšťata, ale i další hmyz. Vadí nám mouchy i vosy. Jak se proti komárům bránit?
Chemie je jistota, má však svá ale
Chemické spreje používáme na oblečení, pokud jdeme do lesa nebo večer na procházku každý používat nechce, ale účinkují. Dají se používat na stany, zavazadla a obuv. V domácnosti jsou chemické prostředky využívány jako náplně do elektrických odpuzovačů v tekuté podobě nebo jako výměnné polštářky. Chemická látka se postupně uvolňuje do vzduchu a komáry odpuzuje. Nevýhodou chemických odpuzovačů je, že látky z nich vypouštěné vdechujeme i my.
Ultrazvuk neslyšíme, ale komáři ano
Přístroje založené na vysokofrekvenčních vlnách, tedy zvucích, které jsou pro lidské ucho nezachytitelné, jsou pro komáry nesnesitelné. Přístroje můžeme zapojit do elektřiny, ale fungují i na baterky. Dají se použít pod stanem nebo v zahradním altánku při večerním grilování. Jsou tiché, neboť lidské ucho není na takovou vlnovou délku stavěné a jsou naprosto neškodlivé pro děti a zvířata. Existují i aplikace, které si můžeme nainstalovat do počítače či chytrého telefonu.
UV záření jako spolehlivý likvidátor
Elektrické přístroje mohou být i ve formě lapače. Na UV záření nalákají nepříjemný hmyz, který pak elektrický proud usmrtí. Účinná pomůcka je tichá, není třeba měnit žádné náplně jako u chemických odpuzovačů, jen potřebujete napojení na elektrický proud. Lapač hmyzu a samotná elektroda je bezpečně ukryta za speciální drobnou mřížkou, skrz kterou nemůže dítě prostrčit prsty nebo zvíře tlapku.
Mechanická ochrana
Pomohou i moskytiéry, které lze využít jako sítě kolem postelí i na kočárky pro děti. Do oken i dveří můžete dát pevné sítě. Instalujete je sami, nebo si je můžete nechat zhotovit na míru. Moskytiéry i sítě jsou praktické zejména v lokalitách s vyšším výskytem hmyzu, jako jsou oblasti u vodních ploch a v blízkosti lesů. Můžete také využít přírodní odpuzovače, které zaberou, i když jsou mravenci v bytě.
Přírodní odpuzovače
Komáry přitahuje oxid uhličitý, který vydechujeme, pot a přirozená vůně těla. Můžeme využít aromalampy nebo na misky nakapat vonné oleje s vůní citrusů, citronové trávy, eukalyptu, levandule nebo jehličí. Nebo do misky nalít trochu octa, který je i skvělou dezinfekcí vzduchu. Další možností je pěstování vonných rostlin v truhlících u oken, jako levandule, rozmarýn, máta, meduňka, citronová tráva, muškáty i afrikány. Silné aroma rostlin komáry spolehlivě odradí. Bylinky lze i nasušit a v plátěných sáčcích vložit pod polštář nebo pověsit nad postel.