Silikon se hodí k lecčemu. Silikonové tmely jsou velkým pomocníkem při rekonstrukcích i v běžném domácím užití a to díky svým výjimečným vlastnostem. Neocenitelná je hlavně jejich mimořádná přilnavost na sklo, obklady, dlažbu, dřevo i kov a jejich odolnost. Odvrácenou tváří tohoto v pravdě geniálního materiálu je však jeho obtížná odstranitelnost. Co tedy například v modelovém případě, že se přistěhujete do bytu, kde již stávající silikon ve spárách degraduje natolik, že jeho zachování by mohlo způsobit zatékání vody pod obklady a navíc se do něj pouští plíseň? V takovém případě je nezbytné vadný silikon odstranit a nahradit. Nezbývá, než si vyhrnout rukávy a připravit na pořádnou rachotu a tuhý odpor. Variantu, při které byste na degradovanou vrstvu silikonu nanesli vrstvu novou a krásnou, raději pusťte z hlavy. Nová vrstva se ve většině případů řádně neuchytí a budete tak mrhat vaší prací i vaším časem. Vadný silikon prostě nejdřív musí pryč, podklad po jeho odstranění musíte odmastit, a teprve následně aplikovat silikon nový.
Jak tedy silikon odstranit?
V zásadě existují jen dva způsoby jak se s tímto houževnatým materiálem vypořádat. První cestou je mechanické odstranění za využití síly, vytrvalosti a pevných nervů. Druhou je pak využití chemických zbraní, které nejsou zakázány mezinárodním společenstvím a jsou běžně k dostání u prodejců stavebních potřeb. Každá metoda má svoje a jak to tak bývá, nejlepším řešením v tomto případě bude je zkombinovat.
Odstranění silikonu pomocí hrubé síly
V této variantě je povoleno vše – řezat, trhat, škrábat, kousat, stříhat, rašplovat a používat rozbrušovačku pokud vám rupnou nervy. Dejte však pozor, abyste neponičili například obklady, ze kterých chcete právě silikonový tmel dostat. Dobrým pomocníkem je kobercový nůž, nebo rovnou silikonová škrabka. Škrabky se prodávají různých tvarů a doporučujeme pořídit jednu s hrotem a jednu s rovnou příčnou čepelí. Škrabky na silikon nejsou nijak drahé a jejich ceny začínají již okolo padesáti korun. Takto vybaveni většinu silikonu jistě odstraníte, ale ne tu drobnou vrstvu, která takřka splývá s podkladem. Nyní přichází ke slovu buď již zmiňovaná rozbrušovačka, nebo pokud nechcete nadělat přílišný hluk a binec a poškodit podklad, chemický útok.
Odstranění silikonu pomocí chemie
U prodejců stavebního materiálu najdete odstraňovače silikonu, které mají podobu drobné tuby s čirým gelem. Stačí dbát návodu k použití přípravku a gelem ošetřený silikon po cca. deseti minutách začne ztrácet svoje nezmarné vlastnosti a jde pak daleko důkladněji a snadněji škrabkou nebo nožem odstranit z daného podkladu. Ani chemická cesta však není samospásná a použití gelu vaši práci pouze usnadní a urychlí, leč svaly a vytrvalost budete potřebovat i v tomto případě.