Tyrkysová barva patří k velmi oblíbeným barvám při malování stěn v interiéru, ale i při renovaci nábytku nebo vyrábění dekorací. Používá se často i na tapetách, bytových dekoračních textiliích a mnoha dalších doplňcích.
Tyrkysová barva
Tyrkysová barva evokuje barvu slané vody v moři a v mnoha lidech vzbuzuje pocit pohody a klidu. Tyrkysová barva leží na známém barevném kole v barevném spektru mezi modrou a zelenou. Svůj název nese podle nerostu tyrkysu, který se vyskytuje v přírodě v mnoha různých odstínech tyrkysové. Do Francie, kde pojmenování nerostu vzniklo, se tyrkysy dovážely z Turecka. Název je tedy údajně odvozen od zkomoleniny slova turecký.
Primární a sekundární barvy
Existují takzvané primární barvy, které si sami nikdy nenamícháte, protože je nelze vytvořit kombinací žádných jiných barev. Jsou to tři barvy, tedy červená, modrá a žlutá. Jejich smícháním vznikají další, takzvané sekundární barvy, které v sobě mají stejný podíl z obou nejbližších primárních barev. Terciální barvy pak vznikají smícháním nejbližší primární a sekundární barvy. Tak můžete pokračovat v podstatě do nekonečna. Barevná škála odstínů je prostě stejně nekonečná, jako vesmír. Na tyrkysovou je třeba žlutá a modrá barva.
Tyrkysová barva v interiéru
Tyrkysová barva zahrnuje všechny odstíny přírodního tyrkysového kamene a je směsí zelené a modré barvy. Odstín tyrkysové se tedy odvíjí v závislosti na poměru daných barev, tedy od nebesky modré – curacao, až po světle zelený odstín mořské vlny – akvamarín. Zmíněná barva je považována za nejstudenější ve spektru barev a působí na nás uklidňujícím dojmem. Efekt se využívá při návrzích interiérů, ve kterých tak lze vytvořit klidnou, pohodovou a relaxační atmosféru.
Jak získat požadovaný odstín tyrkysové barvy
Pokud se chcete vydat jednoduchou, ale mnohdy finančně náročnější cestou, můžete využít vzorníky a navštívit jedno z míchacích center v hobby marketech nebo specializovaných obchodech s barvami. Vždy však nemůžete čekat přesně takovou barvu, jako vidíte na vzorníku. Ani reálně namíchaná barva či finální nátěr tak nemusí mít zcela stejnou barvu. Můžete si proto zkusit namíchat tyrkysovou barvu sami, vyzkoušet ji a pak odstín doladit.
Jak získat tyrkysovou barvu
Pokud si chcete namíchat tyrkysovou barvu, musíme smíchat modrou a žlutou. Zkušení malíři natěrači však nedoporučují míchat je jen spolu, ale postupně je přimíchávat do bílého základu. Čím dáte více bílé, tím bude výsledný odstín světlejší. Přesný poměr modré a žluté si však vždy musíte vyzkoušet. Každopádně to bude vždy větší podíl modré a menší díl žluté.