Teplomilné orchideje, jako Phalaenopsis, potřebují denní teplotu kolem 25 °C, ale dobře snáší i teploty vyšší. Noční teploty pak kolem 19 °C. Klesne-li teplota pod 15 °C, mohou jim zahnívat kořeny. Studenomilné orchideje, jako je Cymbidium, mají během dne nejraději teplotu mezi 16 a 18 °C, v noci jim pak postačí 9 až 13 °C. Středně teplomilné orchideje vyžadují teploty kolem 20 °C. Sem řadíme valnou část rostlin, jako je Vanda, Paphiopedilum, nebo Dendrobium.
Substrát pro orchideje
Teplomilné orchideje mají rády substrát se směsi stromové kůry, která dobře drží vlhkost, dřevěného uhlí a nasekaného mechu, které působí jako hnojivo i antiseptikum. Kůru lze také nahradit kokosovou drtí. Hotovou směs pro orchideje lze zakoupit v květinářství. Živiny dodáváme asi jednou za dva týdny na jaře a také v létě. V zimě hnojení snížíme a hnojíme jednou do měsíce. Lze použít běžná hnojiva určená pro pokojové rostliny. Přidáme ale vyšší podíl vody. Hnojiva určená speciálně pro orchideje pak obsahují základní živiny jako je důležitý fosfor, dusík a draslík.
Tip: Feng Shui v ložnici
Orchideje a zálivka
Orchideje zaléváme, až v momentě, kdy je substrát téměř suchý, ale zároveň nikdy nesmí zcela vyschnout. Naopak nesmí ani orchideje plavat ve vodě. Květináč můžeme třeba postavit na 15 až 30 minut do vody a pak nechat okapat. S substrát můžeme řádně prolít a přebytečnou vodu pak vylít. Voda musí být vždy odstátá, nejlépe měkká, tedy převařená, ideální je voda dešťová. Orchideje potřebují vysokou vzdušnou vlhkost 60 až 80 %. Toho docílíte pravidelným rosením 2x denně. Pod květináč lze umístit misku s vlhkým mechem nebo keramzitem, květináč nesmí být ponořen ve vodě.
Osvětlení a proudění vzduchu
Orchideje vyžadují neměnnou délku dne, v jejich domovině je jim dopřáno 12 až 14 hodin denního světla. Umístěte je na okenní parapet orientovaný na jih nebo na východ. Pokud je slunce málo, musíme jim zajistit zdroj umělého osvětlení. Orchidej nesmí stát v průvanu, potřebuje jen lehké proudění čerstvého vzduchu, proto je zcela ideální okenní parapet. Orchidej lze pěstovat epifyticky. Orchideje totiž rostou nejvíce na stromech, pěstovat je tak lze i doma, kdy vám postačí silnější větev obalená mechem nebo rašelinou. Rostlinu pak připevníme silonovým lankem, časem se ukotví sama. V tomto případě je musíte důkladně rosit.
Květy a odkvetlé stonky
Odkvetlý stonek je třeba seříznout a u většiny orchidejí stonek odstřihnete na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou ale výjimkou a kvetou na stejném stonku nejméně ještě jednou. Po odkvětu odkvetlé květy jen oberte a vyčkejte. Maximálně stonek zařízněte k prvnímu širšímu očku směrem od konce květního stonku. Pokud vám stonek již nevykvete a začne schnout, pak jej teprve seřízněte asi 1 cm od báze rostliny. Orchidej Paphiopedilum neboli střevíčník po odkvětu seřízněte co nejblíže růžici, asi 1 cm nad prvním listem.