Vinylové podlahy jsou velmi oblíbené. Vyrábějí se v mnoha krásných dekorech, jsou příjemné na dotek, komfortní na došlap a nenáročné na údržbu, odolávají vlhkosti a dlouho vydrží. Jsou odolné vůči poškrábání a různým oděrkám a vyhovují dětem i domácím mazlíčkům. Hodí se do obývacího pokoje, koupelny i sklepa. Pokládku podlahy se systémem klik podle návodu zvládnete i sami.
- Vinylová podlaha a její výhody
- Vinylové podlahy s integrovanou protihlukovou podložkou
- Vinylové podlahy pro optické zvětšení prostoru
- Pokládka vinylové podlahy na velké plochy
- Příprava povrchu na pokládku vinylové podlahy
- Příprava materiálu a teplota v místnosti
- Jak položit parotěsnou fólii a kročejovou izolaci
- Jak položit vinylovou podlahu
- Jak položit vinylovou podlahu u výklenků
- Dočištění vinylové podlahy
- Často kladené otázky
Vinylová podlaha a její výhody
- Je tvrdá a zároveň i pružná
- Příjemná na dotek i došlap, působí měkce, útulně a hřejivě
- Odolná vůči mechanickému poškození i vlhku
- Nenáročná na údržbu a úklid, stačí ji vysát nebo vytřít mopem
- Vhodná pro podlahové vytápění
- Má výborné tepelně izolační a akustické vlastnosti
- Díky voděodolnému povrchu je odolná proti vlhku, vhodná do koupelen i kuchyní
- Široká škála vzorů, barev a věrných imitací materiálů jako je dřevo, kámen nebo kov
- Snadná pokládka
- Snadná oprava, stačí vyměnit pouze poškozenou lamelu za novou
- Snadná údržba
- Dlouhá životnost
Vinylové podlahy s integrovanou protihlukovou podložkou
Pokud nechcete rušit sousedy, zvolte vinylovou podlahu s integrovanou protihlukovou podložkou. Dosáhnete snížení kročejové hluku v až od 20 dB a vyrovnáte nerovnosti podkladové vrstvy.
Vinylové podlahy pro optické zvětšení prostoru
Pro optické zvětšení prostoru sáhněte po velkoformátových prknech, které místnost zvětší a rozšíří. Při kombinaci velkých prken se světlými barvami vnesete do svého interiéru čistotu, eleganci a luxus.
Pokládka vinylové podlahy na velké plochy
Při pokládce velkých ploch vždy po každých 8 m vytvořte dilatační spáru kvůli možným změnám způsobeným teplotou nebo vnějšími silami okolí. Nepokládejte podlahu v jednom kuse, například přes 2 místnosti. U každých dveří by měla být podlaha ukončena a za nimi by měla zase začínat.
Příprava povrchu na pokládku vinylové podlahy
Vinylové lamely by se měly pokládat na upravené betonové podklady. Beton by měl být dohladka vystěrkovaný, zbavený nerovností, prachu a malých kamínků. Hrubost začištěného betonového podkladu by měla být maximálně 3 mm na 1 m2. Nedoporučujeme vinyl pokládat přímo na parkety, laminátové podlahy či koberec. Na nerovnosti povrchu lze použít silnější kročejovou izolaci.
Než položíte na podklad parotěsnou fólii, měli byste si změřit jeho vlhkost, aby se pod ní nehromadila pára a časem nezačala podlaha plesnivět. Je třeba místnost vyvětrat a podklad vysušit.
Příprava materiálu a teplota v místnosti
Materiál na pokládku musí být 48 hodin uskladněn v místnosti, kde se bude pokládat, aby se mohl přizpůsobit podmínkám místnosti, ve které nesmí být vlhkost vzduchu nižší než 40 % a vyšší než 70%. To udělejte i v případě pokládky na již zapnuté podlahové topení. Pokud podlahové topení ještě nefunguje, po položení podlahy by měla teplota v místnosti pozvolna stoupat o 1 ⁰C denně.
Jak položit parotěsnou fólii a kročejovou izolaci
Připravte si parotěsnou fólii a kročejovou izolaci. Jednotlivé kusy musí přes sebe přesahovat o 20 cm a přilepte lepicí páskou. U zdi ji vytáhněte do výšky 2 cm. Na parotěsnou fólii položte kročejovou izolaci. Dobře tlumí zvuk a dá se využít i při zateplení podlahy. Jednotlivé kusy k sobě opět přilepte lepicí páskou. Můžete zvolit i podlahu, kde je kročejová izolace už součástí lamely.
Jak položit vinylovou podlahu
Mezera mezi zdí a podlahou má být 10 mm. Po položení první řady mezery zafixujte zarážecími klínky po obou stranách. Pak pokládejte celé lamely. Přesah jednotlivých dílů podlahy nesmí být menší než 20 cm. Poslední lamelu u zdi odměřte a seřízněte. Zbývajícím kusem začněte novou řadu.
Na řezání a měření lamel můžete použít prkno nebo jinou lamelu. Díky dlouhému pravítku však budete mít jasnou představu, jak bude lamela široká či dlouhá.
Jak položit vinylovou podlahu u výklenků
Pokud máte v místnosti výklenky, nepokládejte v nich lamely až těsně k rohům. Lamelu si změřte, seřízněte do tvaru zdi a rohy obložte seříznutým dílem. Na řezání použijte nůž a na menší kousky kleště, kterými naříznutý kus snadno odlomíte. Podlahu uřízněte i u kuchyňské linky, ta by na ní neměla stát. Do lamel lze vyříznout i otvory. Trubky od topení můžete zakrýt dělenými rozetami.
Dočištění vinylové podlahy
Nakonec si naměřte zakončovací lišty a jejich konce seřízněte v úhlu 45 ⁰. Naneste lepidlo a přilepte lišty na stěnu. Mezery u dveří nakonec vyplňte silikonem a zahlaďte je pomocí gumové stěrky.
Často kladené otázky
Vinylové podlahy jsou heterogenní podlahové krytiny z tvrzeného PVC složené z několika vrstev. Vrchní vrstvu tvoří nášlapná vrstva a ochranná vrstva PUR. Jsou odolné proti vlhkosti a podle pokládky se dělí na zámkové podlahy s perem, anebo lepené, které jsou dnes již méně používané.