Jestliže u počítače strávíte spoustu času a věčně se hrbíte za stolem, chce to pořádnou a kvalitní židli. Musí splňovat určitá kritéria zdravého sezení. Jestliže pracujete v kanceláři, možná výběr židle moc neovlivníte, určitě si ale vyberte židli, na které budete sedět a pracovat doma. Nevybírejte jen podle ceny, ale i podle výrobce, značky, designu či záruky. Je třeba vědět, zda budete židli používat jen občas nebo denně na velký počet hodin. Jiná asi bude stát v pracovně a jiná zase v obývacím pokoji, kde musí ladit s ostatními kusy nábytku.
Cena jako důležité kritérium
Nabídka kancelářských židlí je opravdu široká. Od té nejlevnější židle si toho moc neslibujte, ale drahá židle nemusí být také zárukou kvality. Kromě ceny je dobrým signálem kvality i délka záruky. Poskytuje se obecně asi na třetinu životnosti židle a solidní zárukou je délka 3 roky. Pokud vám nabízí na židli standardní pololetní záruku, dejte od takové kancelářské židle ruce pryč. Pro pravé pohodlí a dlouhodobé používání se raději spoléhejte i na kvalitu materiálů a investujte do své židle o něco více.
Tip: Údržba dřevěného nábytku s různými povrchy
Co je to aktivní sezení
Zejména při dlouhém sezení je třeba dostatečně odlehčit páteři a častěji měnit pozice. Právě tuto možnost umožní nastavitelná pracovní židle. Musí být vhodně anatomicky tvarovaná a vybavená různými nastavovacími mechanismy. Samozřejmostí je nastavitelná výška sedadla. U dražších modelů lze současně nastavit i výšku bederní opory a hloubku sezení, při které se řeší vzdálenost opěradla od přední hrany sedadla. Nastavitelné do výšky i do stran mohou být područky. Výška sedáku se pohybuje v rozmezí od 40 do 50 cm. Nohy mají být v kolenou ohnuty do tupého úhlu. Úhel opěradla má být při opření v mírném záklonu 5°. Výška opěradla má sahat pod lopatky či k ramenům těla.
Jaké jsou podnože k židlím
Zcela ideální jsou pětiramenné podnože opatřené kolečky. Určitě si na dlouhé sezení nepořizujte klasické čtyřnohé židle. U pracovní židle nebo u manažerského křesla jsou velmi důležitá i samo-brzdící kolečka. Zablokují se v momentě, kdy na ně nepůsobí dostatečná hmotnost. Pokud vstáváte ze židle, nestane se vám, že ujede a poškodí nábytek. Předejde i nepříjemným situacím a pádům při sedání. Kolečka vybírejte podle podlahové krytiny. Tvrdá kolečka se hodí na měkké krytiny jako je koberec či linoleum. Měkká kolečka zase na tvrdé podlahy ze dřeva, laminátu či na dlažbu.
Povrchový materiál
Jako povrchová materiál se nejčastěji používá kůže, tkanina a síťovina. Pracovní židle jsou vyrobeny z kvalitních pěnových materiálů. V současné době technologicky vyspělé materiály vracejí energii na principu podrážek špičkových tenisek. Povrchová úprava židle se odvíjí od vašeho přání a vkusu. Reprezentativní vzhled dodá luxusní kůže, která dlouho vydrží a snadno se udržuje. Textilní potahy jsou v mnoha variantách, povrchový materiál je prodyšný a dá se snadno čistit. Praktické jsou snímací potahy, které lze vyprat v pračce. Moderní židle mají často místo čalounění pevnou elastickou síťovinu. Vzdušná konstrukce zabraňuje pocení zejména v parných letních dnech.