Jak zvlhčit vzduch v interiéru

Jakmile se ohlásí zima, všichni doma začneme topit. S přibývajícím teplem se ale současně snižuje vzdušná vlhkost, což našemu organismu vůbec nesvědčí. Často se dostavují potíže s dýcháním, neklidný spánek, nepříjemné pocity a škrábání v krku. Často nejde ani o nemoc či virózu, ale díky nedostatečnému zvlhčení vzduchu. Velmi účinní pomocníci jsou profesionální zvlhčovače vzduchu. Dnes jsou již i cenově dostupné.

Vzdušná vlhkost

Vzdušná vlhkost je nutná i v našem domově. Optimální hranice by měla dosahovat 40 až 50 %. Hodnotu lze snadno zjistit pomocí přenosné meteorologické stanice. Optimální hodnota vlhkosti ve vzduchu snižuje výskyt, ale i četnost onemocnění horních cest dýchacích. V panelákových bytech se naměřené hodnoty pohybují mezi 30 až 35 %. To se na komfortu bydlení projeví. Je tedy třeba zvednout naměřená čísla na správné hodnoty.

Tip: Atypické povlečení

Rostliny v bytě

Rostliny v domácnosti nejsou jen dekorativním prvkem. Zachytávají jemný prach a přirozeně odpařují také vodu. Dostatek rostlin zasazených v hliněných květináčích dokáže dost výrazně zvednout vzdušnou vlhkost v bytě, asi o 6 až 7 %. Nejlépe k tomuto účelu poslouží rostliny s velkými listy. Pokud si pořídíte rostliny banánovníku, zkondenzovaná voda z jeho listů může i odkapávat. Další dobrou volbou jsou třeba fikusy a dekorativní rostliny s velkými listy.

Odpařovač na radiátor

Tito pomocníci mají mnoho podob a nemusí jít hned o nevzhledné úzké keramické obdélníky, které jsou určené k zasunutí mezi žebra radiátoru. Na trhu je spousta dekorativních nádob. Pravidelné dolévání vody je třeba doplnit o pravidelné čištění. Teplo kolem topení podporuje také růst různých mikroorganismů a plísní. Těm se totiž ve vodě velmi dobře daří. Proto je třeba odpařovače pravidelně čistit a vodu měnit, aby nedošlo k potencionálnímu zdravotnímu riziku. Do vody lze přidat éterické oleje, které vzduch v místnosti příjemně osvěží.

Sušení prádla v bytě

Sušení prádla v bytě představuje jednoduché a velmi efektivní řešení a dokáže zvýšit vlhkost vzduchu. Prádlo umístěte i s přenosným sušákem do blízkosti radiátoru, kde uschne mnohem rychleji a zároveň zvlhčí klima. Pokud pro prádlo používáte aviváž, váš byt bude pěkně provoněný. Je třeba jen přijmout fakt, že vám v místnosti bude stát sušák s prádlem. Můžete také občas vodou z rozprašovače zvlhčit vaše závěsy nad topením a nechat vodu volně odpařit. Velká plocha závěsů má rychlý efekt.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *