vánoční hvězda

Vánoční hvězda – Jak pěstovat, aby vydržela mnoho let?

Vánoční hvězda vám může vydržet mnohem déle než jen do Vánoc a nemusíte ji po nich ani vyhazovat. Jak na ni, aby vykvetla i další rok? Poradíme vám, jak o ni pečovat.

Výběr vhodné rostliny

Tato rostlina pochází z Mexika a velice špatně snáší zimu. Nekupujte ji proto v tržnicích a obchodech, kde je vystavená v průvanu a chladu. Při nákupu zkontrolujte pupeny. Rostlina nesmí být poškozená, musí být hustě zelená a s nevyvinutými pučícími květy. Jde o barevné vrchní listy, ale i malé pupeny v jejich středu, aby vám kvetla dva až tři měsíce. Půda by měla být vlhká, ale ne přelitá. Rostlinu si nechte pečlivě zabalit a jeďte s ní ihned domů. Tam ji chvilku nechte v papíře a až pak ji rozbalte.

Podmínky pro pěstování

Poinsetie se hodí všude tam, kde se chystá vánoční výzdoba. Nemá ráda zimu, průvan a studený vzduch. Ideální je teplota 20 až 22 °C bez velkých výkyvů. Mějte ji proto ale ve větší vzdálenosti od topení. Nejdéle vám vydrží na světlém místě s trochou přímého slunce, ale nesnáší přímé sluneční paprsky. 

Zálivka

Vánoční hvězda neboli poinsetie nemá ráda moc vody, jinak ztratí barvu a shodí listy. Voda by měla být odstátá v pokojové teplotě. Zeminu udržujte mírně vlhkou a nenechávejte ji stát v misce. Rostlinu občas vlhčete rosením, zvláště v panelových domech se suchým vzduchem. Aby nevznikly skvrny na listech a nehnědly jim okraje, můžete do zálivky jednou za měsíc přidat běžné hnojivo na pokojové rostliny.

vánoční hvězda

Co dělat, aby kvetla příští rok

Vánoční hvězda umí zčervenat každý rok, pokud o ni budete správně pečovat. Po Vánočních svátcích ji ostříhejte a mírně zalévejte, aby zemina úplně nevyschla. Dejte jí do místnosti, kde jej tak 15 až 16 °. Pokud je to nutné, můžete ji přesadit do o 1 centimetr většího květináče. Umístěte jej na světlé místo a dvakrát do měsíce přidejte do zálivky tekuté hnojivo. Po pár týdnech vám na rostlině znovu narostou zelené dekorativní listy.

Tip na správný řez

Větší vánoční hvězdu můžete zkrátit i o 10 centimetrů. Dejte si však pozor, protože ze stonku bude vytékat bílá šťáva, která je jedovatá. Vytékání zastavte teplou vodou nebo mírným plamínkem svíčky. Po seříznutí nechte rostlinu v chladu a můžete mírně zvýšit zálivku. Odříznuté výhonky můžete také zkusit nechat zakořenit. Použijte vlhkou směs rašeliny a písku. Přikryjte ji igelitem i na několik týdnů, než zapustí kořeny.

Jak na ni před Vánoci

Koncem září nebo začátkem října pak začněte rostlinu zatemňovat na 14 hodin denně. Nemusíte ji hned někam přenášet, ale stačí ji vždy přiklopit kbelíkem nebo třeba krabicí. Tím podpoříte proces vzniku barevných listů a květů a o Vánocích se budete moci znovu těšit ze svého pěstitelského úspěchu i červených listů vánoční růže. K tomu si můžete vyzdobit i hvězdy a vánoční ozdoby z papíru.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *