Některé úkony pro naši zahradu je třeba provádět i během zimy. Pokud máme například uskladněné cibuloviny a hlízy v našem sklepě, je třeba je mít pod kontrolou. Sklep s našimi uskladněnými cibulemi a hlízami musíme v pravidelných intervalech větrat. Hrozí nám totiž usazování hub a také plísní. Nejlépe je provádět větrání během poledne, nebo odpoledne po návratu z práce. V tomto období až tolik nemrzne a nepadá sníh, někdy i s deštěm. Je třeba pravidelně kontrolovat hlízy uskladněných jiřin, hlíznatých begonií, mečíků a veškerých dalších hlíznatých rostlin.
Kontrola hlíznatých a cibulových rostlin
Neustále je třeba kontrolovat, zda nejsou napadeny houbovou chorobou nebo plísní, a pokud objevíme zárodky na cibuli či hlíze, musíme bezprostředně poté zlikvidovat napadené kusy. Postižená místa pak desinfikujeme vhodnými přípravky proti houbovitým chorobám. Těmito přípravky je dobré se zásobit už před začátkem zimy a být připraveni. Je možné je ale v současné době zakoupit i během zimy.
Tip: Zazimování zahradního domku
Kontrola předčasného rašení
Současně s kontrolou chorob probíhá také kontrola, zda již nedošlo k předčasnému rašení. Teplota by neměla přesáhnout 5°C nebo maximálně 8°C. Jestliže se objeví a začne se předčasně vytvářet rašící zelený výhonek, jde o následek nadměrné teploty hlízy a cibule raději přestěhovat na sušší místo. Pokud již rašení probíhá, je třeba včas zasáhnout. Cibule a hlízy je třeba zasadit do květináčů, které následně umisťujeme v nevytápěné chladné chodbě. Až do známých zmrzlých mužíků zde rostlinky zůstanou. Na jaře je pak přesadíme přímo na záhon.
Čas výsevu letniček
I když je období pestře kvetoucích letniček daleko, je třeba myslet na jejich výsev. Čekání na krásně kvetoucí záhonky si můžeme o něco zkrátit. Od konce měsíce února už můžeme v našem skleníku či pařeništi začít s výsevem prvních kvetoucích rostlin. Specializujeme se na ty, Vybereme si především takové, jenž potřebují k pěstování, jako jsou petúnie, begonie poměrně dlouhou dobu. Jsou to krásné rudé Salvie, Hledíky, Voskovky či Netýkavky. Lze provádět i výsev do truhlíků na okenním parapetu, kde ale nemá být vedle zapnuté ústřední topení. Rostliny se pak vytahují a blednou.
Zatravněné plochy
Všechny úpravy zatravněných ploch je třeba provádět v době déletrvajícího sucha, V tomto období můžeme vějířovitými hráběmi snadno odstranit mech. Pokud je povrch vlhký, raději na něj nebudeme vůbec vstupovat. Stopy vzniklé v mokré půdě jde velmi těžce odstranit. Pokud je na trávníku větší vrstva sněhu, je zde jedinečná příležitost pro čas na vápnění půdy dolomitickým vápencem. Jakmile začne sníh tát, bude pak vápenec průběžně prosakovat do půdy a tam se snadno rozloží. Je to přirozenější a lepší, než kdybychom vápenec i velmi šetrně rozházeli po holou půdu.