naklady-na-stavbu-domu-3

Projekt domu na míru, nebo z katalogu? Vyberte si tak, aby splňoval všechny vaše požadavky

Rozhodnutí pustit se do stavby vašeho nového domova vyžaduje trpělivost, spoustu času a dlouhé večery strávené detailním plánováním. Když se však konečně rozhodnete pustit se do toho, je třeba mobilizovat všechny síly, aby se váš sen o dokonalém bydlení přeměnil na realitu co nejrychleji. V nabídce dnes najdete spoustu katalogových domů, ale pokud trváte na specifických požadavcích, netradičním dispozičním řešení nebo vlastníte atypický pozemek, projektu na míru se nevyhnete.

Zdroj: pexels.com

Chci si postavit dům, co dál?

Projekty vypracované na míru, nebo základní stavba z katalogu? Někdo v tom má jasno hned, jiní váhají dlouhé měsíce, což jen prodlužuje jejich cestu za vysněným domovem. Ať už patříte do první nebo do druhé skupiny, prvním místem, kam by měly směřovat vaše kroky, je projekční kancelář. S odborníky se na místě můžete poradit o všem, co vás zajímá, ale pomohou vám také s výběrem toho nejlepšího řešení přímo pro vás.

Katalogové projekty

Jedním z největších lákadel katalogových projektů je jejich výhodná cena. Prodávají se výrazně pod skutečnou tržní cenu a oproti projektům na míru stojí přibližně o dvě třetiny méně. Navíc, na jejich předání čekáte poměrně kratší dobu. Mírné zdržení se může vyskytnout jen v případě projektování vyžádaných úprav.

Katalogové domky jsou ideální v případě, že jste narazili na projekt s vyhovující dispozicí a tvarem střechy a domu. Každý zásah do stěn, střechy či celkového tvaru znamená navýšení ceny, protože je nutná úprava nákresů i projektů jednotlivých profesí a následné přepočítání statiky. Tento fakt vás nemusí potěšit, pokud jste po tomto typu projektu sáhli hlavně z důvodu cenové dostupnosti.

Zdroj: pexels.com

Kromě dispozičního řešení přihlížejte také k velikosti a tvaru vašeho pozemku, na který plánujete dům umístit. Ten by měl být převážně rovinatý, abyste se vyhnuli vysokým poplatkům za výkopové a betonářské práce při zakládání stavby. Svahovité nebo atypické pozemky zřejmě budou vyžadovat navržení stavby na míru.

Projekty domů na míru

Dát si udělat projekt domu na míru je pro vás nejlepší volba tehdy, toužíte-li po architektonicky jedinečném domě, který vynikne na jakékoli ulici. Na výběr zřejmě nebudete mít ani v případě, pokud toužíte po menší vilce, jelikož v katalogu najdete domy obvykle do 200 m². Domácí posilovna, wellness, vinný sklípek nebo obrovský šatník spadají do kategorie speciálních požadavků, které bude možné zakomponovat také jen do domu na míru. Abyste si byli opravdu jisti, že projektant nebo architekt zachytí v projektu vašeho vysněného bydlení skutečně váš styl a osobnost, je třeba otevřeně, srozumitelně a často komunikovat.

Zdroj: pexels.com

Kvalita zpracování projektu se v jednom i druhém případě odvíjí od konkrétního projektanta nebo architekta. V některých případech může být katalogový projekt kvalitnější, neboť na něm projektant průběžně dolaďuje různé detaily na základě zpětné vazby od klientů. Naopak jindy si může dát mnohem více záležet na projektu domu na míru, aby splnil i ty nejnáročnější požadavky. Nelze proto říci, která z možností bude v konečném důsledku kvalitnější, a tak dobře zvažte, do čích rukou se s řešením svého budoucího bydlení svěříte.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *