Topení dřevem

Topte dřevem: 5 tipů pro novostavby i starší domy

Myslíte si, že dřevo na topení se upotřebí jen na chalupě nebo u táboráku? Rozhodně to není pravda. Dřevo můžete klidně využít na vytápění velkého domu nebo jako doplňkové palivo k dalším způsobům topení. Možnosti jsou široké.

Ať se rozhodnete pro stavbu krbu nebo instalaci kotle na dřevo, získáte spolehlivý zdroj tepla s příznivou cenou. Dřevo totiž navzdory všeobecnému zdražování zůstává nejlevnějším palivem. Přitom je ekologické a jde o obnovitelný zdroj.

Vytápění dřevem

Krb nebo krbová kamna

Otevřené krby byly oblíbené hlavně před několika desítkami let. V dnešní době si lidé pořizují spíše krbová kamna nebo krbové vložky se sklem. Vidíme je v obývacích pokojích novostaveb, kde se stávají i důležitým designovým kouskem. Obzvlášť když umožňují pohled do otevřeného ohně.

Pokud není krb napojený na topnou soustavu, teplo není dostatečné pro vytápění celého domu. Jde tedy spíš o doplňkový způsob a využívání obnovitelného zdroje energie. I proto v nově postavených domech s nulovými nebo minimálními tepelnými ztrátami klidně stačí krb o výkonu několika kilowattů.

A jaké dřevo je pro topení v krbu nejvhodnější? Pro rozdělání ohně a rychlé rozhoření využijete měkké dřevo z jehličnatých stromů a pro dlouhodobé stabilní hoření přikládejte tvrdé dřevo.

Krb nebo krbová kamna s výměníkem

Pokud chce vytvořené teplo rozvádět do dalších místností, potřebujete připojený výměník na vodu. Ten se společně s dalšími důležitými prvky připojí na otopnou soustavu s radiátory nebo podlahovým topením. Důležité je porovnat účinnost vybrané krbové vložky či kamen a vybrat odpovídající výkon. Výměník není vidět, takže do vzhledu krbu či kamen nezasahuje.

Kotel jako první volba

Chcete dříví využívat jako hlavní zdroj vytápění v domě a mít minimum starostí? Moderní kotel na dřevo vám ulehčí spoustu práce s obsluhou. „Ručnímu přikládání se sice nevyhnete, ale dnešní kotle umí spoustu věcí vyřešit za vás,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP. „Jde například o vzdálené ovládání pomocí mobilu, signalizaci dohořívajícího paliva nebo řízení vytápění podle čidla venkovní teploty,“ dodává.

Kotel s chytrou řídící jednotkou

Když si vyberete kotel s chytrou řídicí jednotkou, můžete se spolehnout na automatickou regulaci chodu kotle a jeho výkonu. Moderní zplynovací kotle mívají také mnohem vyšší účinnost (až 90 procent) a díky tomu spotřebovávají méně paliva.

Kotel jako záložní plán

Říkáte si, proč dávat kotel do novostavby, v níž se o vytápění starají chytré technologie a elektřina? Kombinace více typů energie vám dá jistotu a možnost volby do budoucna. Například při využití tepelného čerpadla a kotle na kusové dřevo můžete předejít překvapivě vysokým účtům za elektřinu. Obzvlášť při použití tepelného čerpadla vzduch-voda ve zhoršených podmínkách se může kotel velmi hodit. Snadno ohřeje užitkovou vodu na potřebnou teplotu, i když nízké venkovní teploty jsou pro chod čerpadla nepříznivé.

Náhrada za plynový kotel

Nebývalé vysoké účty za plyn dovedly mnoho majitelů domů k tomu, že raději hledají jiný způsob vytápění. Naštěstí není složité odpojit stávající plynový kotel a využít radiátory a komín pro topení dřevem v novém kotli. Ideální je, když máte místo i pro akumulační nádrž, která dokáže uchovat ohřátou vodu pro pozdější použití. Plynovou přípojku můžete opět přihlásit, když budou vhodnější podmínky. Do té doby vám vytápění dřevem poskytne potřebnou jistotu a náklady pod kontrolou.

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

Autor příspěvku: Martina Poláková

Jsem pracující máma na rodičovské dovolené. Miluji běh, čtu knížky a ráda se učím novým věcem. Snažím se žít vědomě, jednoduše a lehce! Ráda přijímám výzvy, abych se dostala zase o kus dál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *