Vařit bez česneku si nikdo nedovede představit. Nejde jen o to, že česnek dochutí mnoho jídel, výborně zahání nemoci a pomáhá zvyšovat imunitu i proti nachlazení. Umí také nastartovat lymfatický systém. Přírodní antibiotikum v podobě česneku dodává výjimečnou a velmi specifickou chuť mnoha připravovaným pokrmům. Na to, až nám česnek vyroste, čekáme 7 až 9 měsíců. Po sklizni je také třeba česnek řádně usušit a uskladnit.
Kdy se sklízí česnek?
Správný čas na sklizeň česneku přichází na přelomu léta a podzimu. Natě česneku jsou již zčásti zaschlé a uvadlé. Na nati se ale nesmí objevit plíseň. Česnek se sklízí za pomocí rýče tak, že nadzvedneme jeho hlavičku, odlehčíme ji od země a opatrně ji pak vytáhneme. Při vyrývání dávejte pozor, abychom hlavičku česneku neporušili a nedocházelo jeho k brzkému uhnívání. Oklepeme hlínu a připravujeme k sušení.
Sušení česneku
Pro dlouhodobé skladování česneku je třeba nechat česnek pořádně usušit, pak si jej můžeme vychutnat i během mrazivé zimy. Česneku zůstává čerstvý i dlouho poté, co byl vytažen ze země. Chceme-li si česnek dobře uskladnit na zimu, je třeba jej přesunout na suché, stinné a vzdušné místo. Může to být na kryté verandě, pod střechou nebo ve větrané garáži. Položte česnek jeden vedle druhého, kvůli dobré cirkulaci vzduchu. Česnek nedáváme na přímé sluneční světlo, jinak se na horkém slunci zhorší chuť. Množství přímého slunečního svitu minimalizujeme i v době skladování. Nikdy česnek nemyjeme.
Příprava na skladování
Česnek lze svázat do svazků za nať a pověsit je. Pokud máme dostatek zručnosti, natě zapleteme. Při pletení pak uschlé části stonku rovnou odstraňujeme. Části stonku, co jsou ještě zelené a pružné, nám usnadní uplést cop. Pak jej necháme vyschnout na stinném místě. V průběhu sušení z česneku neodstraňujeme listy. Česnek čerpá energii z listů až do doby, než se z něj vlhkost zcela odpaří. Listy zabraňují i napadení houbami. Asi po měsíci jsou kořeny scvrklé a listy hnědé. Je třeba zakrátit kořeny, suché listy, odstranit nečistoty, někdy i oloupat pár vrstev obalu z paličky. Jen jí nikdy neodstraňujeme příliš mnoho. Cop nezkracujeme.
Jak skladovat česnek?
Česnek se musí skladovat v suchu, ideální nádoby pro skladování představují proutěné koše, síťové tašky, hliněné květináče nebo papírové pytle. Nádoba musí být větratelná a suchá. Lze využít staré punčochy, které lze zavěsit ke stropu, jednotlivé paličky česneku oddělit uzlem od sebe a postupně česnek odstřihávat. Ideální teplota pro skladování je 13 až 18 °C a vlhkost asi 60 %. Nižší vlhkost vede k vysušení stroužků česneku a vyšší vlhkost zase k uhnívání a plísním. Je třeba využít tmavá místa.