IMG_3427__RD Pohořelice

Okna nemusí být jen funkční, ale i designová

Při výběru nových oken budou zajisté hrát hlavní roli funkčnost a vzhled. Pokud máte pocit, že ve výběru oken jsou tyto dva požadavky neslučitelné, musíme vás vyvést z omylu. I v této oblasti si totiž můžete vybrat řešení, která vám ušetří za energie a zároveň bude vypadat dobře.

Z jakých materiálů máte na výběr?

Nejčastěji se můžete setkat s okny ze dřeva, hliníku nebo plastu. Dřevěná okna vám do bytu vnesou kus přírody, ale přinesou s sebou i dodatečné náklady na údržbu. Hliníková okna mají na trhu poměrně malé zastoupení, což si lze vysvětlit jejich vyšší cenou. Použití hliníku však umožňuje výrobu oken a dveří velkých formátů v moderním designu.

Nejčastější volbou jsou plastová okna, která jsou oceňovaná především pro kombinaci přijatelné ceny, nenáročné údržby a výborných tepelně izolačních vlastností, které zajistí úsporu energie. Za nedostatek u nich ovšem spousta lidí považuje vzhled. 

Plastová okna, která vypadají jako z hliníku?

Díky moderním technologiím máme k dispozici oboustranné barevné dekory, které propůjčí kovový či dřevěný vzhled. Problém však nastával při otevření okna, kdy prosvítal bílý plastový profil. To však již neplatí – díky probarveným okenním profilům jsou plastová okna na první pohled k nerozeznání od hliníkových, ale i dřevěných dekorů.

Šedé probarvené profily v kombinaci barevnou fólií dokonale imitují vzhled hliníku. Nejenom že díky nim okna získají čistý design a luxusní vzhled, ale navíc mají výborné tepelně izolační vlastnosti plastových oken, které zajistí nižší náklady na bydlení.

Velkoformátová okna aneb blíže k přírodě

Dalším trendem, se kterým se můžete hojně setkat, jsou velkoformátová okna. Ta vám umožňují ničím nerušený výhled na zahradu či do přírody. Praktickým řešením jsou posuvné portály, díky kterým snadno propojíte dům se zahradou. 

Toto řešení může mít i svá negativa, proto doporučujeme konzultovat výběr s odborníkem. Pozornost byste měli věnovat například orientaci oken – ložnice by měla směřovat na východ, protože ranní slunce vás potěší i v létě. Naopak okna na západ vám v létě doslova zatopí.

Nezapomínejte ani na venkovní zastínění ve formě rolet či žaluzií, které vám pomohou udržet tepelný komfort bez zbytečných nákladů na klimatizaci. Roli hraje i poměr mezi velikostí oken a místností – malý pokoj s velkými okny se rychle vyhřeje, naopak velká místnost s malými okny se obtížně větrá. 

Věřte, že s dnešními možnostmi už nemusíte přistupovat na kompromis mezi špičkovými vlastnostmi oken a jejich vzhledem – můžete mít obojí a dosáhnout tak jak praktičnosti, tak estetičnosti.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *