Pěstování rostlin je zálibou a radostí mnoha lidí. Pokud máte velkou a silnou pokojovou rostlinu, můžete ji využít k tomu, abyste díky ní rozmnožili svou sbírku rostlin. V obchodě za novou rostlinu musíte zaplatit, rozmnožení stávající rostliny je zdarma. Proto potřebujete vědět, jak na to. Existuje více způsobů, jakými se rostliny množí. Pro každý druh musíte zvolit jiný způsob množení.
Kdy začít přesazovat rostliny
Zima je pro domácí rostliny období vegetačního klidu. Nedostatek slunečního záření, suchý vzduch v místnostech, průvan a kolísání teplot nejsou vhodné ne množení a přesazování rostlin. Na jaře se podmínky mění a rostliny se probouzejí. Velké množství druhů rostlin začíná nabírat díky delším dnům a teplejšímu počasí vytvářet nové stonky, výhonky a listy. Pro přesazování rostlin je vhodný březen a duben.
Množení dělením
Množení dělením je jednou z jednodušších metod rozmnožování rostlin. Tato metoda je velice jednoduchá a stačí při ní rozdělit rostlinu na více částí. Takto je možné množit pokojové rostliny, které rostou ve shlucích či trsech, jako jsou kapradiny, šáchor, zamiokulkas, různé druhy bylinek, jako je rozmarýn nebo třeba sanseviera neboli tchýnin jazyk. Stačí od mateřské rostliny oddělit kus kořenového balu. Pokud je kořenový systém zamotaný, rozmotejte ho špejlí nebo nožem. Takto oddělené rostliny umístěte do nádob naplněných zeminou na nová stanoviště.
Množení vrcholovými řízky
Poměrně jednoduchou metodou je i množení vrcholovými řízky. Stačí odříznout nové a mladé vrcholové výhonky. Je třeba vybrat mladé výhonky, které nejsou dřevité a vložit je do nádoby s vodou a dejte ji na slunečné místo. Za několik týdnů se z řízku vyvinou kořeny. Vrcholové řízky získáte i při pravidelném tvarování a zaštipování rostlin. Tímto způsobem můžete množit popínavé rostliny, sukulenty, dracena nebo třeba fuchsie a turkestánský brest.
Množení pomocí listů
Některé pokojové rostliny lze rozmnožovat pouze pomocí listů. Můžete použít různé metody. Z mateřské rostliny se odebírá list i s řapíkem, které se pak umístí do vody. Takto vytvoříte i stonkové řízky. Některé rostliny, jako je například africká fialka či sansevieria, se dají množit i tak, že jejich listy nakrájíte nebo nasekáte na kousky a dáte je rovnou do substrátu. Můžete použít i růstový stimulátor. Po pár týdnech vyraší menší sazenice, které můžete přesadit do jiných nádob.
Oddělení nových sazenic
Některé rostliny postupem času produkují mladé rostliny, které se jim tvoří z kořenového balu. Určitě je oddělte od mateřské rostliny, jinak jí začnou konkurovat a ubírat jí prostor i důležité živiny. Pokud je květináč dostatečně velký, můžete v něm novou mladou rostlinu nechat růst. Ve většině případů je však lepší ji oddělit. Některé druhy rostlin si vypěstujete i z pecky, jako třeba avokádo.