Kotlíková dotace se vztahuje na výměnu kotlů fungující na pevná paliva s ručním přikládáním. Tuto dotaci poskytuje Operační program Životního prostředí. Kotlíkovou dotaci můžete využít na hned několik situací, jako je zdroj vytápění a jeho instalace, nová nebo zrekonstruovaná otopná soustava, úpravy spalinových cest či služby specialisty.
Žádost o dotaci
Hned jako první se informujte na svém krajském úřadě, který umožní výzvy pro občany. Potřebné informace byste se měli dozvědět na webových stránkách vašeho kraje nebo také na vývěsce. Můžete ovšem také informace získat telefonicky, a to prostřednictvím speciální telefonní linky či sledováním tisku.
Pokud se vám stalo, že kraj ještě nezveřejnil veškeré informace ke kotlíkové dotaci, existují také základní pravidla, které budete muset splnit, abyste již zmíněnou dotaci dostali.
Podmínky pro splnění
Pokud chcete na kotlíkovou dotaci dosáhnout, pak se musíte postarat o tzv. mikroenergetická zařízení, do kterých spadá dílčí výměna oken, vstupních dveří nebo zateplení půdy a střechy. Váš rodinný dům musí totiž splňovat minimálně požadavky na energetickou třídu C, pokud se v tomto moc dobře neorientujete, se vším vám poradí energetický specialista.
TIP: Jak na plíseň na zdi?
Na co se dotace nevztahuje
O kotlíkovou dotaci nemusíte žádat, pokud jste se rozhodli o kotle určené výhradně na spalování nedřevní biomasy nebo na všechny druhy lokálních topidel, čímž se rozumí krby, krbové vložky či interiérová kamna). Dále se dotace nevztahuje kotle, které vyrábějí teplo výlučně k poskytování teplé pitné a užitkové vody nebo na kotle pro ohřev a rozvod plynných teplonosných médií.
Nemusíte mít zpracovaný žádný projekt, jelikož projektová dokumentace není podmínkou pro poskytnutí podpory. Pokud jste se ale rozhodli pro komplexnější projekty, pak je lepší je vypracovat.
Foto: ceskatelevize.cz