Jak ušetřit za energie

Jednoduché tipy jak ušetřit za energie

Při současné míře inflace, zdražování potravin, bydlení i energií, mnoho z nás hledá rady a informace, jak snížit své náklady. Proto vám přinášíme tipy pro ušetření energií v domácnosti v bytě i rodinném domě a při rekonstrukci i stavbě domu.

Ušetřete s kvalitními okny 

Stará a nekvalitní okna způsobují 40 – 50 % úniku tepla. Do bytu a domu táhne, okna jsou zkroucená, nejdou seřídit, často mají nevyhovující kování i těsnění nebo jsou nekvalitně a špatně namontovaná. Musíte umět i správně správně větrat. Okna prověřené značky VEKRA jsou svou životností a bezúdržbovostí špičkou na trhu. Tato kvalitní okna ušetří až 30% nákladů na vytápění. Neváhejte se o tom přesvědčit.

Používání úsporných světel

Moderní úsporná LED žárovka s kapacitou 10 Wattů přibližně odpovídá 60W žárovce. K dispozici jsou teplé, přirozené i chladné odstíny. Rozsvěcují se okamžitě, náklady na pořízení jsou příznivé a životnost je při zlomku spotřeby nadprůměrná. Pomocí smartphonu se dají ovládat světla i na dálku, nastavit časovač, měnit intenzitu i barvu osvětlení. Nesvítíte zbytečně, protože jste zapomněli zhasnout.

Chytré vaření

Indukční desky jsou o 30 – 45 % úspornější než sklokeramické. Moderní sporáky a varné desky využívají i zbytkové teplo plotny. Úsporu přinese i vhodné nádobí. Měď a ocel vede lépe teplo než smalt. Prohnuté dno naopak snižuje efektivitu přenosu tepla. Pro ohřev vody je nejúspornější rychlovarná konvice. Milovníky čaje potěší ta s nastavitelnou teplotou, kdy ušetří peníze a čajové lístky nezalijí vařící vodou.

Úsporné ledničky a mrazáky

Chladnička a mraznička běží 24 hodin denně celý rok. Nejúspornější spotřebiče jsou na energetickém štítku označeny písmenem A, nejméně úsporné G. Abyste ušetřili na spotřebě, mrazák a ledničku pravidelně odmrazujte. Technologie No Frost to udělá za vás. Lednici zbytečně neotevírejte, dávejte do ní jen vychladnuté jídlo, vysávejte prach z chladícího roštu na zadní straně spotřebiče a otírejte těsnění.

Úspora s pračkou, myčkou i chytrými zásuvkami

I zde hledejte nejúspornější spotřebiče a sledujte energetickou třídu praček, sušiček a myček nádobí. Vybírejte tiché spotřebiče a zapínejte je plné. Využívejte noční proud a časy s nižším tarifem během dne. Chytrá zásuvka za vás dokáže naplánovat rozvrh zapínání. Využít se dá i funkce odloženého startu a eko režimy

Stolní počítač i notebook uspávejte

Stolní PC a výkonné, herní notebooky i počítače s velkou spotřebou, které se vám nevyplatí vypínat, protože na nich občas něco zkontrolujete nebo na nich pracujete, dejte do režimu spánku. Spotřeba je minimální a počítač se rychle probudí ve stavu, kde jste skončili. Uspání se dá nastavit i jako výchozí akce po stisknutí vypínače.

Stand-by režim versus vypínání 

Pokud na vypnuté televizi svítí maličká červená dioda a nabíječka na notebook je v zásuvce, odebere si zanedbatelné hodnoty za minimální částky. Spotřebičům neustálé vypínání neprospívá, obzvláště počítačům a routerům. Čas, který ušetříte tím, že stokrát denně polezete pod stůl strčit kabel do zásuvky, je cennější. Raději zhasněte nepotřebnou žárovku a spotřebiče vypněte jen před dovolenou

Správná velikost a nastavení bojleru

V létě stačí teplota v bojleru 50 – 55 °C, v zimě 60 °C. Při teplotě vyšší než 65 °C se z vody začnou uvolňovat minerální látky a ohřívací plochy se zanáší vodním kamenem. Zvolte správnou velikost bojleru. Průměrná denní spotřeba vody je 100 l vody na osobu a den. Ušetřete díky Smart elektronice a úspornému režimu ECO Dynamic. Během týdne vyhodnocuje množství a čas odběru teplé vody. V dalším týdnu vždy automaticky připraví v čase odběru jen potřebné množství teplé vody.

Vhodná volba topení i dodavatele

Topení elektřinou je drahé. Stále je levnější plyn či dřevo. Často postačí krb, ekonomičtější a úspornější jsou však uzavřená kamna. Přímotop má vyšší spotřebu, hodí se ale jako pojistka. Snížením teploty v místnostech o 1 °C ušetříte a upevníte si zdraví. Přílišné topení vysušuje vzduch a podpoří šíření virů a alergenů. Pokud si chcete srovnat ceny a ušetřit, změna dodavatele elektřiny je celkem snadná. 

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.