Příjem financí, který není závislý na zaměstnání nebo větším úsilí, se nazývá příjmem pasivním a bývá výsledkem předchozí výdělečné či podnikatelské činnosti nebo investování. Většinou se dosažení pasivního příjmu neobejde ani bez dlouhodobé strategie, jejíž součástí mohou být i investice s nízkou mírou rizika – připomeňme si pár z nich.
Jak začít investovat
Než nakoupíte první akcie, je dobré zvážit svou startovní pozici. Někdy je zkrátka lepší na správný moment počkat a nejdříve vyrovnat momentální závazky. V případě peněz vložených do investování byste vždy měli počítat s jejich možnou ztrátou, je tedy vhodné mít ještě rezervu na spořicím účtu.
Kromě vidiny pohádkového bohatství je třeba mít na paměti i možná rizika, která se nevyplatí podceňovat. Při volbě předmětu investice je dobré zvážit svá očekávání a možnosti, stejně jako další faktory, jako například likviditu, tedy schopnost proměnit aktiva nebo komodity na peníze.
Alespoň v počátcích se vyplatí využít služeb prověřeného investičního odborníka. Ten vám poradí s diverzifikací portfolia, tedy s jedním z nejdůležitějších aspektů investování. Jeho cílem je rozložení aktivit mezi investice různých typů a optimalizace rizik i výnosů. Akcie by neměly v takovém portfoliu chybět, dnes si ale připomeneme investice s relativně nízkou rizikovostí.
Sázka (téměř) na jistotu? Pozemky a nemovitosti
Pozemky jsou v České republice dosud podhodnocené a investovat do nich se vyplatí – ať už jde o stavební parcely, nebo zemědělskou půdu. Cena má v obou případech dlouhodobý růstový potenciál a odolává inflaci i finančním krizím, jde tedy o investici bez většího rizika ztráty.
Nemovitosti se zdály být za účelem pravidelného výnosu také ideální a málo rizikovou komoditou – momentální politicko-ekonomická situace jim ale dvakrát nepřeje. Nákup bytu či domu je navíc spojen nejen s vysokými náklady a závazkem splácet, řešit je potřeba i poplatky či případné opravy.
Investovat lze ale i do nemovitostních fondů – těch je v České republice okolo třiceti a všechny vykazují stabilní výnosy. Investor se v tomto případě vyhne mnoha starostem, a to jak s pořízením, tak s provozem vlastní nemovitosti.
Jednotlivé fondy se však od sebe mohou značně lišit: zatímco některé se věnují pronájmu a správě, jiné se zaměřují na development a realizaci nových projektů. Před tímto typem investování je potřeba předem prozkoumat portfolia fondů a jejich úvěrové zatížení, likviditu, výši poplatků a další faktory.
Dluhopisy
Dluhopis je druh cenného papíru, který se těší zájmu investorů pro svou relativně nízkou rizikovost. Výnos je předem stanovený a u kvalitních dluhopisů se pohybuje kolem 3,5 procenta, nezávisí ale přitom na výsledcích hospodaření akciové společnosti.
Typů dluhopisu je několik, nejčastější jsou korporátní, bankovní nebo státní – posledně jmenované znamenají malé riziko, zároveň však zpravidla mívají i nejnižší výnos. Splatnost se také různí a může se pohybovat od několika měsíců po dobu časově neomezenou.
Zlato a další drahé kovy
Investice do zlata, stříbra a platiny láká především konzervativní investory, kteří upřednostňují fyzickou podobu svého portfolia a vybírat mohou z několika forem – od certifikátů přes slitky, cihličky či medaile až po sběratelské předměty s historickou hodnotou.
Nevýhodou investování do drahých kovů je nízká likvidita, problémem může být nejen nalezení kupce, ale už jen samotné zjištění aktuální prodejní ceny. Poplatky za výkup se odvíjejí od objemu obchodované komodity a bývají vysoké. Drahé kovy tak fungují v diverzifikovaném portfoliu spíše jako stabilizační prvek.
Investujte s rozvahou
Štěstí přeje připraveným, říká se. Než se vrhnete do bouřlivých vln investic, pečlivě si ujasněte, kam a jak chcete vlastně plavat. Vytvořte si nejen časový horizont, ale i rozpočet. Udělejte si přehled o svých příjmech a výdajích, jen tak zjistíte, kolik peněz máte k dispozici pro investice.
Neobejdete se ani bez základních znalostí o investování a principech fungování trhu – cesta k pasivnímu příjmu bývá dlážděná snahou a pevnou vůlí. Budování kvalitního investičního portfolia se ale vyplatí, v důchodu se za ten nápad právem pochválíte.
Foto: Freepik.com