Jaká je ideální barva do kuchyně?

Vybrat správnou barvu kuchyně může být velký oříšek. Je třeba brát v úvahu mnoho faktorů, které není vždy snadné poskládat tak, aby výsledek byl krásný i praktický zároveň. Jaké barvy se tedy do kuchyně hodí?

Při dekorování kuchyně je třeba především myslet na to, že se jedná o pracovní prostředí, které musí splňovat hlavně praktické požadavky snadné údržby. Proto je vhodné volit různé omyvatelné, ideálně antibakteriální povrchy.

Světlá nebo tmavá?

Dalším důležitým faktorem je světelná propustnost barvy a světlost samotné místnosti. Pokud se do ní nedostává příliš denního světla, logicky není vhodné volit tmavé odstíny kuchyně, ale dát prostor těm světlejším. Obecným pravidlem je, že v malých interiérech bychom se měli vyhýbat tmavým a sytým kombinacím, které přináší optické zmenšení místnosti. Důležitou roli hraje i poměr plochy a výšky místnosti. Nesprávné rozložení a nevhodná volba barev může totiž přinést negativní výsledky.

Hlavní zásady:

  • Barevnost kuchyně by nikdy neměla vycházet pouze z módních trendů.
  • Velké plochy by měly mít neutrální barevnost.
  • Výrazné barvy se hodí spíše na menší plochy a předměty.
  • Tmavé barvy zpravidla zmenšují prostor kuchyně.
  • Barvy běžně zastoupené v přírodě působí na lidskou psychiku uklidňujícím dojmem.
  • Výrazné barvy jsou na první pohled efektní, ale dlouhodobě může pestrost dráždit.

Tip: Nejen v případě, kdy plánujete menší kuchyni a chcete aby působila vzdušným dojem, vás jistě zaujmou bílé kuchyně od výrobce Gorenje.

Především praktická kuchyně

Především v okolí varných ploch je jedním z hlavních požadavků barevná stálost nátěru. Klasický barevný nátěr se rychle ušpiní a proto pokud chcete, aby barvy vydržely krásné dlouhou dobu, zvolte omyvatelné nátěry, omyvatelné tapety, nebo hladké obklady.

Nejen do kuchyní s malými dětmi jsou pak vhodné antibakteriální nátěry. Ty obsahují ionty stříbra a zabrání šíření mnoha druhů škodlivých bakterií. Také ty mají tvrdý, omyvatelný a trvanlivý povrch. Pro místnost kuchyně, která je často plná bakterií, je tento nátěr zcela ideální.

Tip: Když začínáte uvažovat o nové kuchyni, je vždy dobré mít představu, co chcete a jak by to mělo fungovat, přečtěte si proto článek: Jak vybrat novou kuchyň?

Nezapomínejte na doplňky

Ačkoli se to na první pohled nezdá, i ty nejmenší maličkosti přispějí k celému vzhledu vaší kuchyně. Pečlivě proto vybírejte i doplňky, jako je rychlovarná konvice či slánka. Nezapomínejte, že každý detail tvoří ve výsledku celek.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *