Jak vytápět chatu a chalupu levně a efektivně?

Nevíte, jak správně a levně vytopit chatu či chalupu, abyste zamezili vlhku a plísni i mrazu? Podívejme se, jaké jsou možnosti.

Vytopit o víkendu chatu či chalupu trvá často po celou dobu pobytu. Existuje ale pár jednoduchých a rychlých způsobů topení, které vám pomohou zajistit ideální teplotu mnohem dříve, levněji a efektivněji.

Zkuste solární energii

Rekreační objekty jsou vhodné i pro využívání solární energie, nejen během letních měsíců. Snadným způsobem je pořízení solárních kolektorů. Právě ty se vám postarají o teplou vodu a vytopení všech místností i ve večerních hodinách. Solární energie se určitě vyplatí.

Tip: Odhlučnění bytu – jak na to?

Temperování během týdne

Pokud trávíte každý víkend na chalupě, určitě v týdnu temperujte alespoň na 10 °C. Pořiďte si zdroj tepla, který lze vhodně regulovat i po dobu vaší nepřítomnosti. Výrazně zabráníte vzniku plísní a snížíte vlhkost v daném objektu. Chata či chalupa se navíc po vašem příjezdu daleko rychleji a snáz vytopí. Rozhodně se to vyplatí.

Správná izolace

Chaty a chalupy mají často nevhodné těsnění, díky němuž pak dochází ke značným tepelným ztrátám. Slabá místa starých rodinných domů na venkově tvoří dveře, okna, ale i zdi a mezery mezi trámy. Řešení nabízí různé pěnové nebo gumové těsnicí pásy a stavební tmely. Navíc jsou cenově přijatelné a poměr cena – výkon vám prokáže velkou službu.

Zkuste objekt zateplit

Nejlepším způsobem je chatu a chalupu důkladně, kompletně zateplit. Jde o poměrně nákladnou záležitost, ale i tak je výhodné do víkendového bydlení investovat. Vhodným a méně finančně náročným řešením je postupovat postupně a nejdříve zateplit stropy, střechu a půdu.

Výhodná sazba i změna dodavatele

Náklady na vytápění vám pomůže vyřešit i vhodně zvolená sazba a volba levnějšího dodavatele. Vytápění, zejména při využívání elektřiny na chatě či chalupě prostě něco stojí. Výhodná je pro všechny chataře a chalupáře víkendová distribuční sazba elektřiny D61d, která je platná od pátku 12:00 do neděle 22:00. V tomto období vám pak platí nízký tarif – NT a elektřina je výrazně levnější. Pomůže vám snížit náklady za topení i o 2 000 Kč. Abyste ji mohli využívat, nemusí splnit žádné speciální podmínky a stačí si o ni pouze požádat.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *