Domácí dezinfekce a jak si mýt ruce

Jak vyrobit domácí dezinfekci a jak si správně mýt ruce?

Na internetu se rozšířilo spoustu receptů na domácí dezinfekci, které reagují na to, že je v současné době těchto pomůcek nedostatek na trhu a nejsou snadno k sehnání. Přitom každý z nás by si měl nyní dezinfekci pořídit, a to nejen kvůli tomu, co venku osaháváme, ale kvůli manipulaci s rouškami a respirátory, které v současnosti všichni musíme nosit ven.

Proč a jak používat dezinfekci?

Dezinfekce zabíjí všechny bakterie a viry, které by mohly hypoteticky ohrozit naše zdraví i imunitu. Používejte proto dezinfekci nejen po pobytu venku a před jídlem, ale hlavně při návratu domů a sejmutí roušky/respirátoru. Doporučuje se také trochu dezinfekce použít na látkovou roušku samotnou poté, co ji sundáte a předtím, než ji odložíte do uzavřené nádoby.

V souladu se současným doporučením je vhodné nosit ven rukavice, ale i ty je potřeba čas od času vydezinfikovat, hlavně před sejmutím.

TIP: Přečtěte si, jak vyrobit roušku

Dezinfekce rukou probíhá na rukách bez šperků a hodinek, s čistými a krátce střiženými nehty. Použijte dostatečné množství gelu. Přesný postup doporučovaný lékaři najdete na tomto videu.

Jak si správně mýt ruce?

Světová zdravotnická organizace už před léty vydala přesný návod, jak si ruce mýt, který znáte možná z pracoviště nebo jiných veřejných míst.

ZDROJ

Výroba domácí dezinfekce podle WHO

Světová zdravotnická organizace doporučuje následující suroviny:

  • ALKOHOL: nepoužívejte potravinářský líh, není dostatečně silný. Proto ani slivovice nemusí postačovat. Sežeňte si alkohol v lékárně, takový, který má minimálně 60 %, ideálně více. Ideální je denaturovaný líh.
  • 3% PEROXID VODÍKU: k dostání v lékárně.
  • DESTILOVANOU VODU (ale postačí i převařená z vodovodu).
  • 98% GLYCEROL/GLYCERIN.

Postup výroby domácí dezinfekce

Smíchejte cca 800 ml alkoholu do větší nádoby, asi litrové. Přimíchejte 40 ml peroxidu vodíku. 15 ml glycerolu přidejte raději injekční stříkačkou, protože je velmi hustý. Směs dolijte vodou a dobře promíchejte. Měl by se nechat několik dní odstát.

Jednoduchý postup s alternací Alpy místo denaturátu najdete i zde:

Autor příspěvku: Kristýna Vaňková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *