Každý z nás se asi již setkal s problémem zašedlého bílého oblečení, které kdysi bylo zářivě bílé. Máme pro vás tipy na to, jak bílou barvu obnovit a zašednutí předejít.
Jak prát bílé prádlo
Základem bílého oblečení je správný způsob praní. Bílé prádlo se má prát nejméně na 60 °C. Výjimkou jsou syntetické materiály a jemné tkaniny, které vyžadují nižší teplotu do 30 až 40 °C. Sledujte prací symboly i symboly bělení. Buben pračky by měl být přiměřeně naplněný, u bílého prádla méně znamená více, jinak hrozí zašednutí. Mezi prádlem a stropem bubnu musí být místo alespoň na šířku pěsti.
Co způsobuje zašednutí oblečení
Za to, že bílé prádlo změní barvu, může často i vodní kámen, který se usazuje uvnitř pračky, při praní se uvolňuje a voda se pak neohřeje na potřebnou teplotu. Vodního kamene vás zbaví speciální prostředky z drogerie. Můžete také do bubnu pračky nalít ocet a pustit ji na nejvyšší možnou teplotu naprázdno bez prádla. Na bílé prádlo nepoužívejte aviváž, která často způsobuje zašednutí bílého oblečení.
Správné přípravky na praní
Nešetřete na vhodném pracím prostředku. Nekvalitní prací přípravky způsobují, že oblečení ztrácí barvu, tvar, vlastnosti i kvalitu.
- Prací prášek – je silnější, lépe odstraňuje různé typy skvrn, obsahuje však bělidla, proto je vhodnější na bílé prádlo, ale na barevné oblečení se moc nehodí, protože to pak rychle vybledne a sepere
- Prací gel – oblečení si sice zachová barvu, ale s odstraněním odolnějších skvrn si šetrnější gel často neporadí, záleží však vždy především na výrobci.
- Prací gelové kapsle – podobně jako u pracího gelu se skvrny většinou zcela neodstraní. Kapsle se v pračce také často zcela nerozpustí. Opět záleží na výrobci, některé novinky jsou spolehlivější. Například Lenor Kapsle na praní 3v1 bílé prádlo aktivně chrání proti zašednutí.
Ocet na skvrny od potu
Pokud jsou na bílém tričku či košili v podpaží žluté skvrny od potu, smíchejte 3 lžíce octa s 1 litrem vody a v této lázni nechte oblečení namočeno několik hodin, klidně přes noc. Prádlo se krásně vydesinfikuje a vybělí a voda změkčí. Pak ho stačí vyprat běžně v pračce. Octový zápach rychle vyprchá a na textilu nezůstane.
Citron, soda i kypřící prášek navrátí oblečení bílou barvu
Pro navrácení bílé barvy postačí zašedlé prádlo nechat na pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou a nakrájeným citronem na plátky. S citronem a kypřicím práškem prádlo rozzáříte po jednom vyprání. Přihoďte do bubnu pračky 1 citron nakrájený na plátky nebo 2 sáčky kypřícího prášku do pečiva či jedlé sody a prádlo vyperte běžným způsobem. Pomůže i sůl, která se používá i při bělení záclon.
Vinný ocet prádlo vybělí
Bílý ocet změkčí vodu, vydezinfikuje prádlo a navíc ho vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže. Působí v podstatě stejně a prádlo se lépe vypere a bude měkké. Ocet ale nezanechává na vláknech stopy jako aviváž, kvůli kterým je často prádlo neprodyšné, vlákna se poškozují a světlé barvy šednou. Jakmile prádlo uschne, nebude ocet vůbec cítit a navíc bude opravdu pěkně vybělené.