Jak si zútulnit malý byt

Jak si zútulnit malý byt?

Pokud plánujete oživit a zútulnit svůj byt, a pracujete při tom s menšími prostory, potřebujete využít skutečně každý kousek a kout. U velkých bytů a pokojů funguje při zútulňování, když se je opticky snažíme přivést víc k sobě, nicméně u malých bytů to platí přesně naopak! Nejlepší je, když se ho snažíte naopak trochu zvětšit. Máme pro vás pár typů, které můžete vyzkoušet, aby váš byt působil jako nový!

1. Světlé barvy: 

Světlé odstíny stěn a nábytku mají schopnost opticky rozšířit prostor a udělat místnost vzdušnější. Bílá, světle šedá, béžová a pastelové barvy jsou k tomu ideální. Kombinace těchto barev dává prostor pocit lehkosti a čistoty. A moc dobře to vypadá a funguje také 

v kombinacích s jemným kontrastem. Například béžová se světle mléčnou kávovou barvou vypadá hezky a elegantně. 

2. Nábytek:

Jak bylo řečeno, u malého bytu potřebujete využít každý volný centimetr, a s tím nelépe pomůže nábytek na míru. Přizpůsobí se vašemu prostoru, všem jeho koutům a tvarům, což pomáhá i tomu, aby prostor nepůsobil přecpaně, když všude přečuhují různé rohy, police 

a podobně. V šetření prostoru jsou nejefektivnější hlavně vestavěné skříně, které vám ušetří spoustu místa i starostí. 

Nábytek na míru ovšem může být finančně náročnější, a pokud se vám do rozpočtu nehodí, můžete se porozhlédnout po klasickém nábytku. Volte opět světlé barvy a jeden konkrétní styl, ať svému domovu dáte pocit sjednocenosti. Dnes je nabídka skutečně bohatá, takže se nemusíte bát, že by nebylo z čeho vybírat. Po inspiraci se můžete poohlédnout například na webu Expedo, který nabízí různorodý a kvalitní nábytek, případně na stránku Homago, kde můžete brouzdat nabídkou hned několika různých eshopů, a všechno hezky přehledně na jednom místě. 

3. Výběr potahů. na sedačku: 

Nové napínací potahy na sedačku také dokážou občas i hotové zázraky! Dodají vašemu obývacímu pokoji nový a čerstvý nádech, a kromě té estetické stránky jsou navíc praktické. Chrání sedačku před poškozením a opotřebením, navíc se dají velice snadno obměňovat či prát.

Na výběr je ze spousty materiálů, barev i vzorů, takže si každý vybere podle toho, co mu vyhovuje, co se mu líbí, a co je pro něj nejvhodnější. Například pokud máte domácí zvířata jako kočky nebo psy, nebo malé děti, vybírejte odolnější materiály, které se snadno udržují 

a čistí. 

4. Textilie: 

Měkké a pohodlné textilie jsou skvělým způsobem, jak přidat teplý a útulný nádech do malého bytu. Polštáře na pohovce, hebké deky a měkké koberečky pod nohy vytvářejí pohodlný a přívětivý prostor. Volte barvy a vzory, které se hodí k celkovému vzhledu místnosti, ale nebojte se při tom i větší barevnosti, která prostor osvěží a oživí. 

5. Zrcadla: 

Zrcadla jsou skvělým trikem na vizuální rozšíření prostoru. Ideální je umístit zrcadla na stěny proti oknům, aby reflektovala přirozené světlo do místnosti. Velká zrcadla na celé stěně mají největší efekt, ale i menší zrcadla mohou dodat dojem většího prostoru.

6. Rostliny: 

Nic nezútulní jakýkoliv byt tak dobře jako domácí rostliny! Díky nim vypadá každý prostor mnohem domáčtěji a přívětivěji. Zelené rostliny nejenže zdobí prostor, ale také přinášejí čistší vzduch. Pokud nemáte dostatek podlahového prostoru, zavěste květináče na stěny nebo vytvořte rostlinné aranžmá na police. Do menších bytů se krásně hodí rohové police a poličky, na kterých vypadají rostliny výborně, a můžete na nich mít i květiny, kterým rostou stonky a listy dolů, aniž by vám překážely jinde. 

7. Otevřené prostory: 

Zvětšit a provzdušnit celý byt vám pomůže, když zvážíte odstranění některých přebytečných dveří a příček. Můžete tak změnit i celou dispozici bytu. Ze stísněného 2+1 můžete mít prostorné 2+kk, když například odstraníte příčku či stěnu mezi kuchyní a obývacím pokojem. Celý prostor se zvětší v jeden stylový pokoj, ve kterém vám bude dobře. Pocit alespoň malého oddělení vám zajistí jídelní stůl. 

Nebo třeba nepotřebujete mít oddělenou chodbu od obývacího pokoje dveřmi, stačí otevřený průchod. A pokud se vám takové řešení nepozdává, vše se dá vyřešit i nahrazením dveří posuvnými! Těmi můžete prostor otevírat i uzavírat podle aktuální potřeby či nálady. 

8. Osvětlení: 

Správné osvětlení je klíčové pro vytvoření útulné atmosféry v malém bytě. Rozmístěte lampy tak, aby byla rovnoměrně rozsvícená celá místnost. Stojací lampy, závěsná světla a malé stolní lampy mohou být skvělými volbami pro světelné zóny v bytě.

9. Otevřené police: 

Otevřené police mohou působit lehce a vzdušně, což je ideální pro malý byt. Můžete do nich umístit knihy, dekorace, fotografie či memorabilie z cest či rodinných oslav, které chcete mít na očích. Případně se dají použít skleněná dvířka, abyste své věci měli chráněné, ale pořád jejich uspořádání působilo otevřeně. 

Doufám, že tyto rozvedené rady vám pomohou zútulnit váš malý byt a vytvořit v něm prostředí, ve kterém se nebudete cítit ztísněně, ale naopak příjemně a spokojeně! 

Eliška Procházková

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *