Když se do vašeho nábytku či trámů pustí červotoč, slyšíte večer jemné a vytrvalé chroupání. Larvy červotoče neustále prokousávají dřevo, až vám z něj zbude jen rozdrolený prach. Hmyz potřebuje k životu dřevo o vlhkosti 10 až 80 %. Dřevokazní brouci patří mezi nejčastější biologické škůdce dřeva, stejně jako houby a plísně.
Samičky červotoče kladou vajíčka do vyhlodaných chodbiček a prasklin ve dřevě. Na nábytku i krovech najdete malé hromádky vydroleného dřeva a to je proděravěné chodbičkami s malými výletovými otvory dospělého hmyzu na povrchu. Skutečný rozsah poškození dřeva může být u trámů až životu nebezpečný. Vlhko a klid v našich skříních, kdy se s oblečením a předměty nehýbe, jsou pro hmyz ideálním prostředím.
Tip: Střecha je jedním z nejdůležitějších prvků domu
Když doma úřaduje červotoč
Odstraňte nábytek od zdravých kusů. Pečlivě zkontrolujte všechny dřevěné kusy i zespoda a pak se rozhodněte, zda nábytek spálíte nebo jej budete chtít zachránit. Vykliďte skříně a nábytek ošetřete. Dříve se dřevo pro likvidaci larev červotoče vystavovalo vysokým a suchým mrazům. Je třeba dřevěné skříně alespoň dobře a často větrat. Červotočů, vadí častý průvan, proto pravidelně vyklízejte a provětrávejte skříně.
Jak na červotoče
Dostupný, levný a jednoduchý prostředek na červotoče si uděláte sami doma. Do octa přidejte jar na nádobí v poměru 10:1, přidejte pepř a zamíchejte. Tento roztok jar zahustí a ten pak tolik nestéká. Důkladně potřete napadená místa silnou vrstvou roztoku. Dřevo snadno ošetříte i automobilovým palivem E 85. To dejte do rozstřikovače a nastříkejte dřevo tak, aby byl jeho povrch mokrý.
Další rady našich babiček
Můžete také napustit dřevo roztokem z louhového mýdla nebo rozehřátým naftalínem. Tak to dělaly naše babičky. Červotoče zlikvidujete horkým roztokem složeným ze soli, octa, hořčičného semínka, pepře a natě pelyňku. Lze také připravit odvar ze ¼ litru octa, černého a bílého pepře, česneku, feferonek, soli a trochy horké vody.
Chemické prostředky na červotoče
Chemické přípravky běžně seženete v drogeriích a hobby marketech pod názvy, jako je Červostop, Lignofix, Pentalidol či Xylamon. Chemické přípravky na dřevo naneste. Můžete také injekční stříkačkou vpravovat chemikálie přímo do červotočích děr. To vyžaduje hodně času, proto je raději lepší svěřit tuto činnost do rukou odborníků.
Fyzikální metody na likvidaci hmyzu
Dospělí červotoči a larvy nepřežijí teplotu 65 °C a zničí je mikrovlnné záření od kmitočtu 300 MHz. Po zásahu se musí nábytek a trámy co nejdříve naimpregnovat. Metoda je nevhodná na lakovaný nábytek a starožitnosti. Restaurátoři používají ozáření gama záření ve speciální komoře 4,5 × 4,5 m. Zdroj paprsků tvoří radioaktivní izotop kobaltu. Jde o nejmodernější a nejspolehlivější metodu likvidace červotoče.