Pokud vám na půdu vedou zděné nebo betonové schody, náklady na úpravu schodiště budou nízké a budete na jejich opravu stačit sami.
Stávající betonové nebo zděné schody obložíme OSB deskami o tloušťce 18 mm, na které nalepíme laminátovou nebo dřevěnou plovoucí podlahu o tloušťce 8 či 9 mm. Hrany schodnic budou z hliníkových nebo ocelových ukončovacích lišt, které se používají u schodišť s dlažbou. Lištu vybereme podle tloušťky plovoucí podlahy, asi 7 do 9 mm.
Tip: Chybí vám místo na skladování? Vytvořte si systém pro lepší využití úložných prostor.
Vyrovnání schodů
Staré značně vyšlapané schody vyrovnáme betonovou stěrkou, kterou je nutné po nanesení na podklad nechat delší dobu důkladně vyzrát. Pracovat lze i s montážní pěnou, aplikovanou přímo pod OSB desky. Tu budeme aplikovat až po uložení OSB desky na stupnici či podstupnici schodu. Použijeme ji tam, kde je nutné vyrovnat menší nerovnosti. Pěnou vyplníme prostor i za podstupnicí a tím ji zafixujeme.
Obkládání OSB deskami
Desky doporučujeme přiřezávat a sesazovat vždy schod po schodu. Ve starších domech jsou v rozměrech schodů značné rozdíly. Stupnice i podstupnice připevňujeme hmoždinkami a vruty přímo do schodů. Na schodiště o šířce 1,2 m stačí 3 kotvicí body na schodu. Při sesazování a stahování OSB desek na přesnosti až tak nezáleží, slouží pouze jako nosná konstrukce pro plovoucí podlahu. Snažíme se ale pracovat co nejpřesněji. Usnadníme si tak práci při lepení lamel plovoucí podlahy.
Ukončovací hrany
Na schody obložené OSB deskami přilepíme nebo přišroubujeme hliníkové či ocelové ukončovací hrany. Ideální je kombinace obou uvedených možností. Před přišroubováním lištu ve tvaru písmene „L“ vždy podmázneme lepidlem určeným pro dřevo i kov.
Řezání lamel plovoucí podlahy
Poslední přiříznutou lamelou začínáme vždy další řadu na následujícím schodu a minimalizujeme ztráty materiálu. Pro řezání lamel plovoucí podlahy zvolíme okružní nebo přímočarou pilu. Řezný nástroj speciálně určený pro řezání lamina zabrání štípání okrajů. Pečlivost při měření a při řezání se vyplatí. Zvláště ve styku lamely s hranou schodu je bohužel každá nepřesnost hned vidět.
Lepení lamel plovoucí podlahy
Lamely lepíme na povrch, který je odmaštěný a zbavený prachu. Lamely plovoucí podlahy nelepíme po celé ploše. Stačí vytvořit z lepidla 4 až 5 podélných pruhů, lamelu do nich vmáčknout a zatížit. Pokud potřísníme lepidlem horní část podlahy, hned jej setřeme. Všechna místa, kde se různé materiály stýkají, zatáhneme akrylovým tmelem. Použijeme odstín korespondující s barvou podlahy. Akrylový tmel zabraňuje zatékání vody pod lamely během vytírání.
Olištování bočních stran
Lišty mají okrasnou i ochrannou funkci a brání špinění stěn při údržbě schodiště. Existují různé úchytné systémy, ale můžeme lišty přilepit pružným lepidlem ke stěně i ke schodům. Spáry zatáhneme akrylovým tmelem pro kompaktní vzhled. Tmel zabraňuje i zadírání prachu do spár. Můžete si vybrat ze široké škály dekorů různých plovoucích podlah a při navazování schodiště na jinou plovoucí podlahu docílíme jednotného vzhledu podlahy a schodů.