Založit si smíšený záhon s bylinkami a trvalkami s minerálním mulčem proti plevelu zvládnete docela snadno. Takový záhon vyžaduje poměrně málo údržby, neboť se v něm rostliny navzájem podporují a brání si také v prorůstání plevele. Specialitou je minerální mulč bránící vysychání půdy, udržující vlhkost v půdě a fungující jako bariéra proti plevelu. Údržba záhonu vás vyjde na pár minut za rok. Rostliny se kombinují tak, aby tvořily tzv. společenstvo, minimálně závislé na naší péči.
Německá metoda funguje i v Průhonicích
Zahradnická metoda byla vyvinuta v Německu a v Dendrologické zahradě v Průhonicích úspěšně funguje pár let. Takto vytvořený záhon přežije dobře i letní horka a sucha. Vsaďte na středomořské aromatické byliny, jako je agastache, astra zlatovlásek, řimbaba, rozchodníky, šanta hroznovitá, echinacea či americká horská máta. Atraktivní záhon si můžete barevně sladit třeba kombinací modrofialově kvetoucích rostlin, které doplní žlutá a bílá barva.
Tip: Turkestánský brest – výsadba a řízkování
Výběr vhodného místa a příprava půdy
Pro záhon je třeba vybrat vhodné stanoviště. Pro středomořské rostliny zvolíme stanoviště slunné a sušší. Dopřejte jim přiměřený prostor, který bylinám umožní rozvíjet se a růst. Nedělejte jej ani zbytečně velký, rostliny mohou hodně vyrůst a rozklesávat se do šířky. Čeká vás důkladná příprava půdy pro váš záhon. Je třeba ji řádně odplevelit, vybrat vytrvalé oddenky a kořeny plevelů, jako je pýr, pampeliška nebo bršlice. Pak je pozdější údržba je velmi snadná.
Kdy založit záhon
Ideální doba pro založení záhonu je podzim, kdy můžeme vysadit i cibuloviny. Celý záhon pak na zimu zamulčujeme. Rostliny dělíme mezi 4 kategorie podle výšky. Vytvoříme jednotlivá patra a rostliny dělíme i poměrově. Asi 10 % tvoří solitéry a nejvyšší rostliny. Dále jsou to skupinové rostliny, kterých by mělo být asi 30 až 40 % a jsou středního vzrůstu a tvoří hlavní kvetoucí složku. Nejnižší rostliny tvoří pokryvné rostliny vyplňující plochu a zamezující růstu plevelu. Další skupinu tvoří rostliny vtroušené, což jsou krátkověké druhy, které se na místě přesévají a vyplní případné vzniklé mezery.
Výsadby záhonu a zamulčování
Sazenice v květináčích si rozmístíme na záhon na místa, kde je chceme nechat růst. Pak si mezi ně rozmístíme také cibuloviny. Větší cibuloviny sázíme jednotlivě a ty menší po hrstech. Pak můžeme začít vysazovat. Vhodné rostliny vám poradí i v zahradnictví. Poslední fází je zamulčování minerálním mulčem, tedy štěrkem. Celý záhon se plošně zasype asi 5 až 7 vysokou vrstvou, i když pod ní některé rostliny na krátko úplně zmizí. Nikdy neobsypávejte rostliny dokola, ale vytvořte souvislou vrstvu, jedině tak pod ní byliny dobře přezimují. Mulč zabrání také vysychání půdy, nežádoucímu vysemenění a prorůstání plevele.
Jarní seč a údržba
Záhon se nechává přes zimu vzrostlý a z jara přichází jarní seč. Brzy na jaře posekejte celou plochu křovinořezem a seřezané části rostlin ze záhonů vyhrabejte, jinak se bude půda nadbytečně obohacovat. Záhon se začne intenzivně prohřívat, neboť štěrk odráží hodně tepla. Pokud jste půdu řádně odplevelili, budou potřeba maximálně 2 až 3 drobné pletí ročně. Záhon není nutné zalévat, postačí deště. Pokud zvolíte vhodné druhy trvalek se suchomilnými rostlinami, budete spokojeni. Inspiraci hledejte na veřejných prostranstvích, kde se již podobné záhony vysazují. První květy můžete obdivovat už na přelomu jara a léta. Tento záhon vydrží asi 10 let bez intenzivního zásahu.