Trápí vás neuspokojivý stav vašich pokojových rostlin, kterým žloutnou listy? Zkuste sami zjistit, co by za jejich špatnou kondicí mohlo stát. Pomůžeme vám.
Žloutnutí listů
Jedním z nejviditelnějších příznaků toho, že pokojová rostlina zrovna neprospívá, je žloutnutí listů. Pokud je to i váš problém, máme pro vás jednoduchý a osvědčený postup, jak zjistit, proč tomu tak je a jak problém zdárně vyřešit.
Správná zálivka pokojových rostlin je klíčová
Nejčastější příčinou žloutnutí listů je špatná zálivka. Buď zaléváte málo, nebo naopak moc. Přílišná zálivka může škodit víc než nedostatečná, protože při záplavě vody začnou uhnívat kořeny, což se řeší často hůř, než když je rostlina poněkud dehydrovaná. Velkou chybou je proto považovat žloutnoucí rostlinu pouze za usychání a automaticky zvýšit zálivku. Pokojové rostliny mohou však i opravdu usychat, ale z úplně opačného důvodu. Přeléváním mohlo dojít k uhnití kořenů a ona pak neví, jak přijímat vláhu. Další zalévání ji pak jednoduše dorazí.
Zjistěte, zda je na vině sucho nebo přelití
Zabořte prsty do půdy v květináči a zjistěte, jestli je i 3 cm pod povrchem zemina vlhká. Pokud ano, rostlinu nezalévejte. Pokud je suchá, je vhodné ji zalít. Jestliže je půda i uvnitř vlhká, rostlinu vyjměte z květináče a zkontrolujte kořeny i substrát na spodu květináče. Na hnití kořenů trpí třeba dracena. Uhnilé kořeny odstraňte, rostlinu přesaďte do nové zeminy a upravte frekvenci zalévání. Květináč musí mít odtok, aby se u dna nehromadila voda. Rostliny jako orchidej, musíte i rosit.
Dbejte na vhodné umístění rostliny
Důvodem neprospívání pokojové rostliny může být i nevhodné umístění. Ověřte si, jaké podmínky dotyčná pokojová rostlina potřebuje. Možná je umístěna v příliš temném koutě, nebo má naopak až moc slunečního svitu. Rostlinám nesvědčí ani přílišná blízkost topení, nebo je jim naopak chladno a nesnáší ani místo v průvanu.
Žluté listy na spodní části rostliny
Pokud se kořeny tlačí přes dno nádoby, je nutné rostlinu přesadit do většího květináče. V půdě mže být také málo dusíku, který rostliny potřebují pro svůj růst. Zkuste ho doplnit hnojivem. Na spodní listy možná nedopadá dostatečné množství světla, které listům pomáhá řádně zezelenat.
Žluté listy na koncích stonků
Pokud rostlina vypadá zdravě, může to být nízký obsah železa. Rostliny ho potřebují, aby byly zdravé a prosperovaly. Použijte hnojivo pro pokojové rostliny, které železo obsahuje. Jestliže potřebujete rostlinu ostříhat, části použijte na řízkování.
Žluté listy poblíž hlavního stonku
Rostliny mohou mít nedostatek hořčíku či zinku, ale i nedostatek dusíku. Přidejte proto hnojivo, které tyto prvky na štítku uvádí. Pokud na hnojivu uvidíte číslice 4-2-2, čísla ukazují poměr dusíku, fosforu a draslíku, tedy živin, které rostliny nejvíce potřebují. První číslo představující dusík má být vyšší než zbylé 2 číslice.
Všechny listy žloutnou
Půda je podmáčená a kořeny nemají dostatek kyslíku. Podívejte se, zda kořeny neuhnily. Pokud nejsou pevné a bílé, ale černé a měkké, rostlinu nechte trochu vyschnout. Rostlina může být také napadena i škůdci.
Pozor na škůdce a nemoci
Pokud je zálivka v pořádku, na vině mohou být škůdci nebo nemoci. Rostlinu prohlédněte a vezměte si na to lupu. Pokud na listech skvrny, strupy či zkrouceniny, odstraňte je. Listy napadené sviluškami vypadají jako poprášené bílou moukou a tvoří pavučinky.
Pokud na rostlině najdete brouky, osprchujte ji a ošetřete zahradnickým olejem nebo insekticidním mýdlem. Postřik opakujte každý týden, dokud škůdci nezmizí. Velké rostlině otřete listy namočenou houbičkou a otřete je zahradnickým olejem nebo insekticidním mýdlem. Žluté listy mohou poukazovat i na bakteriální onemocnění. Použijte nějaký z ošetřujících prostředků. Pomůžeme vám zdárně pěstovat i rajčata, okurky a papriky.