Pokud jste prostě zvyklí na vůni a ostrost české odrůdy, na jejich chuť a sílu, kterou nám cizí druhy česneku nenahradí, asi si jej chcete koupit nebo vypěstovat a dlouho uchovat. Náš český paličák vytváří na vrcholu palici ve formě kulovitého květenství s květy a pacibulkami, které se musí odstraňovat, jinak se značně snižuje výnos. Stroužky paličáku směřují všechny ke středu a u nepaličáku jsou rozmístěny ve spirále okolo středu. Nepaličáky mají vyšší skladovatelnost, přesto jsou paličáky tradičně více populární.
Bude vás zajímat: Sázení česneku a cibule: Jak na to?
Uchovávání česneku nám často kazí paraziti
Po sklizni česneku je potřeba ho co nejlépe uchovat, aby nám co nejdéle vydržel. Dlouho vydrží zapletený do copu, zavěšený přímo v kuchyni a to klidně i až do příští sezony. V tomto případě si pouze odřezáváte podle potřeby jednotlivé cibule. Ideální je teplota na skladování 18 až 20 °C, při které nám česnek neraší a k tomu je třeba i nízká vlhkost. U skladování česneku je největším nepřítelem vlnovník česnekový, což je parazit způsobující takzvané vyšeptávání česneku. Jednotlivé stroužky se nám pak postupně scvrknou a z palice zbydou jen obaly.
Tip: Sázejte rajčata ze semínek, už je čas
Skladování v mrazáku
Donedávna se mořila sadba česneku proti vlnovníku v Sulce, proto se na rozdíl od čínských odrůd českým odrůdám takzvané vyšeptávání vyhýbá. Přípravku ale na příkaz Bruselu končí registrace a není jasné, jak proti tomuto parazitovi česnek mořit. Možností je také skladovat česnek při teplotách kolem nuly, což ale bohužel není možné v lednici, kde je vlhko. Lze ale stroužky vyloupat a uložit v zavíčkované nádobě v mrazáku, ze které se pak snadno odebírají jednotlivé stroužky.
Vodníkův česnek a česnek v oleji
Česnek také můžete oloupat a vložit do čistě vymyté sklenice, kde jej pak zalijete slanou vodou. Občas česnek změní barvu a většinou se zbarví dozelena, což nijak neovlivní jeho chuť. Uzavřené sklenice uložíte na temné a chladné místo. V tomto případě je můžete dát i do lednice. Takto upravený česnek využijete nejvíce při vaření do různých pokrmů. Vůni česneku zachováte, pokud jej oloupete a jednotlivé stroužky česneku vložíte do láhve s bylinkami a rostlinným olejem. Aromatický olej se hodí do salátů a k přípravě masa pro pečení či grilování.
Umletý česnek nejen do polévek
Oloupaný česnek můžete umlít nebo utřít nožem, promíchejte ho se solí a silou jej natlačte do čistých skleniček. Míchejte v poměru jeden kilogram česneku s jedním kilogramem soli. Nezapomeňte skleničky velmi pevně uzavřít. Takto upravený česnek je vhodný do polévek, k potření masa na pečení anebo třeba i na řízky a do dalších pokrmů. Při jeho použití ale musíte myslet na to, že je již smíchán se solí, abyste pokrmy nepřesolili.
1 komentář u „Jak co nejdéle uchovat česnek?“
peregrino
(4.6.2018 - 17:03)Česnek je nejlepší! Dávám ho snad do všeho. Jeho lahodná chuť obohatí každé jídlo a zároveň osvěží dech. Ale nejraději ho pojídám samotný a zakusuji citronem. Na své zahraniční cesty si vždy beru placatku z česnekovou vodkou. Při mé poslední návštěvě Rumunska se česnek osvědčil jako nepostradatelný pomocník v boji proti vším a nemrtvím. Jen díky česneku se mi podařilo během mé cesty napříč Sedmihorskem odrazit útok vampýra. Od té doby nedám na česnek dopustit!