Čištění pračky

Jak vyčistit pračku, aby byla jako nová? Čištění bez chemie i s ní. Poradíme, jak na to.

V dnešní době si to už bez automatické pračky nedokážeme ani představit. Přitom možná vyvařování kvalitního povlečení i bílých košil v kotli a jejich bělení na slunci mělo opravdu něco do sebe. Zkuste ale dnešní tkaniny vyprat na víc než 40˚C, všechny se vám srazí. Nízké teploty při praní ale často nedostatečně rozpouští prací prášky a aviváže. Čištění pračky by proto mělo probíhat pravidelně, aby se v ní neusazovala špína a s tím spojené plísně i bakterie. Jak vyčistit pračku, aby byla zase jako nová?

Jak odstranit zápach z pračky

Používáte kvalitní prací prášek, aviváž a do bubnu voňavé perličky, ale přesto prádlo z pračky po uschnutí moc nevoní? Tak to je nejvyšší čas na pravidelnou údržbu. Automatická pračka má nejvíce skrytých a těžko přístupných míst, kde se při každém praní pravidelně usazuje vodní kámen, zbytky pracího prášku, aviváže a mastnota z prádla. To zhoršuje kvalitu praní i chod pračky.

Nejčastěji způsobuje zápach pračky gumové těsnění na dvířkách. V každé škvírce se drží vlhké nečistoty, vzniká zde plíseň a zápach. Tuto oblast je třeba pořádně vyčistit a vytřít dosucha. Pak se vrhněte na dávkovač pracích prostředků. Prací prášek i aviváž sice voní, jenže zde po nich zůstávají staré usazeniny, které často zapáchají a napadá je plíseň. Vyndejte celý dávkovací šuplík a pořádně ho vyčistěte malým kartáčkem. Můžete k tomu použít jedlou sodu a ocet.

Pak se pusťte do čištění samotného odpadu. Hadice, kudy odtéká voda a nečistoty ze špinavého prádla, často na svých vnitřních stranách ukládá páchnoucí mazlavou hmotu, která může svůj odér při každém praní vracet zpět do bubnu k prádlu. Stejně tak musíte důkladně vyčistit filtr, opět speciálními prostředky nebo sodou, octem či kyselinou citrónovou.

Co použít na čištění pračky

Kromě uvedených pracích přípravků se spolehlivě v pračce usazuje také vodní kámen, který  zhoršuje  kvalitu praní a způsobuje problémy s chodem pračky. Čištění pračky je třeba provádět pravidelně a doporučujeme alespoň jedenkrát v měsíci. Použijeme metodu našich babiček, která naprosto spolehlivě zabírá. Na čištění pračky si tedy připravte léty ověřený ocet, kyselinu citronovou i sodu, klidně stačí běžný typ. Pokud chcete, můžete použít i ocet bílý, bez přidaných barviv.

čištění pračky

Čištění pračky octem

Připravte si starý zubní kartáček a také utěrku z mikrovlákna.

  • 2 hrnky octa
  • ½ hrnku jedlé sody

Půl hrnku sody nasypte do přihrádky na prací prášek a ocet dejte až po okraj do oddílu pro máchání. Doporučujeme přidat do bubnu pračky i sáček prací sody zakoupené v drogerii. Poté nastavte svoji pračku na ten nejdelší cyklus a nejvyšší možnou teplotu, tedy 90 až 95˚C a spusťte program. Doporučuje dát pračku do pohotovostního režimu, ještě než přejde prací cyklus do fáze máchání. Přerušte jej a vodu nevypouštějte. Můžete v ní nechat vodu s octem i přes noc. Přesvědčte se ale, zda se nedá pračka otevřít, když je plná.

Čištění pračky jedlou sodou

Podívejme se, jak čistit pračku jedlou sodou, zkusit můžete obojí. Vezměte si:

  • ½ hrnku jedlé sody
  • 2 hrnky octa
  • ¼ hrnku vody
  • 1 sáček prací sody

V misce smíchejte jedlou sodu a vodu.  Smíchanou jedlou sodu s vodou pak nalijte do nádržky na prací prostředek i aviváž. Ocet pak vylijte přímo do bubnu pračky a přidejte sáček prací sody. Zvolte nejdelší prací program a nejvyšší možnou teplotu. Přirozenou vlastností sody a octa je rozkládání usazených nečistot a plísní. Pračka bude čistá, prádlo svěží a pračka čistá.

Jak vyčistit pračku kypřícím práškem

Do pračky k pracímu prostředku se často přidává i kypřicí prášek do pečiva, především na bílé prádlo a záclony, kam se často přidává i jedlá soda. Kypřicí prášek bělí prádlo a zároveň čistí pračku od vodního kamene. Zvláště pokud kouříte, nebo máte doma k vaření plynový sporák, na záclonách je to vidět. Namočte je před praním do studené vody, kam nasypeme asi 5 sáčků prášku a sůl a vybělí se.

Jak vyčistit pračku tabletou

Čisticí tablety mají podobný účinek jako tekuté čisticí prostředky. Zbaví vaši pračku od usazených nečistot, zápachu i vodního kamene v těžko dostupných místech a prodlužují tím její životnost. Tablety stačí vložit do prázdného bubnu pračky a spustit prací program na 60 °C nebo na vyšší stupeň, podle návodu na dané tabletě.

Jak vyčistit pračku tekutými čisticími prostředky

Tekuté čisticí prostředky se naředí trochou vody a roztokem pak účinně a jednoduše umyjete gumové těsnění, zásobník na prací prostředky i vnitřní část dvířek. Hlubší vnitřek pračky můžete vyčistit tak, že čisticí přípravek vlijete do zásobníku na prací prášek a pak spustíte prací program na teplotu 60 či 90 °C. Odstraníte nečistoty, usazeniny pracích prostředků, zápach i vodní kámen.

Jak vyčistit pračku sáčkovými čističi pračky

Sáčkový čistič pračky je další možností, jak pračku vyčistit. Obsah sáčku nasypete do bubnu pračky. U pračky s předním plněním zapnete program pro praní bavlny na 60 °C, nebo vyšší, podle návodu. U pračky s horním plněním pak nastavíte nejvyšší teplotu a nejdelší prací program.

Jak vyčistit pračku čisticími ubrousky

Čisticí ubrousky jsou další formou čistění pračky, Jsou určené pro jednoduché a účinné odstranění nečistot a zbytků pracího přípravku ze všech prostor a povrchů pračky. Znečistěná místa stačí přetřít čisticím ubrouskem bez nutnosti oplachování.

jedlá soda na čištění pračky

Pračku je třeba propláchnout

Následně ještě jednou nechte celý program projet naprázdno bez přerušení s polovinu octa vloženého rovnou do praní a bez sody. Pak ale na řadu přijde ještě manuální čištění. Vyjměte zásuvku na prací prostředky a propláchněte ji sprchou. Starým zubním kartáčkem pak vyčistěte, vše, co se octem a sodou ještě nepodařilo odstranit. Vyčistěte i otvor, kam se zásuvka umisťuje. Stejně tak očistěte těsnění kolem otvoru na plnění, vyndejte zapomenuté papírové kapesníky a zachycené vlasy. Pak vše vytřete vlhkým hadrem.

Jak vyčistit vrchem plněnou pračku

U pračky s horním plněním si zvolíte jeden z čisticích prostředků, nastavíte nejvyšší teplotu a k tomu nejdelší prací program. I zde musíte vyčistit těsnění i dávkovací zásuvku a nezapomenout ani na vyčistění filtru.

Nezapomeňte na filtr

Čištění pračky octem zaručeně zabírá. Pračka má ale ještě na přední straně úplně dole nenápadná dvířka s filtrem na vypouštění. Otevřete je a filtr vyčistěte. Objevíte drobné, knoflíky, sponky a spoustu dalších pokladů. Pak už jen pračku otřete z venčí. Zubní kartáček se hodí na nádržku na prášek, spáry, drážky i okraje tlačítek. Utěrkou z mikrovlákna pračku vytřete do sucha. Je dobré pračku i odpojit od vody a odsunout. Pak vyčistit spoustu usazeného prachu za ní.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *