Jídelní stůl do kuchyně

Výběr ideálního jídelního stolu

Během společného stolování s přáteli a rodinou často vznikají ty nejkrásnější vzpomínky. Jídelní stůl však často využíváme i k jiným činnostem, proto si při výběru nejprve zodpovězte následující otázky.

K čemu všemu jídelní stůl používáte

Jakmile si ujasníte, jaké činnosti u stolu vykonáváte, získáte představu o svých zvycích a potřebách. Společné snídaně a večeře mohou doplňovat víkendové obědy s rodinou a přáteli ve více lidech, stůl může sloužit k většímu vaření, pečení i zavařování, vykonávat u něj můžete rukodělné činnosti, pracovat z domu na home office, dělat úkoly s dětmi nebo hrát společně deskové a karetní hry.

Hranatý jídelní stůl

Kolik lidí nejčastěji sedává u jídelního stolu

Jestliže se u vás pravidelně schází rodina a přátelé a máte v jídelně dostatek prostoru, vyplatí se vám jídelní stůl rozměrově naddimenzovat, anebo vsadit na rozkládací variantu. Kolem stolu by měl zůstat na odsunutí židlí a průchod prostor nejméně 70 cm, lépe pak 80 cm.

Jaké máme koníčky, záliby a zvyky

Pokud používáte sváteční servis a připravujete slavnostní tabuli se spoustou nádobí a sklenic na jídlo o několika chodech, zvolte stůl s minimální šířkou 90 cm, kde zbude místo i na květinysvíčky a další dekorace. Pro děti a domácí mazlíčky vsaďte na odolný materiál a povrch se snadnou údržbou.

Oválný jídelní stůl

Minimální prostor pro jednu osobu

Minimální prostor pro osobu se udává na 60 cm šířky a 40 cm hloubky prostoru. V restauraci volte rozestup alespoň 75 cm. Doporučené rozměry pro 4 osoby na obdélníkový či oválný jídelní stůl jsou minimálně 120 x 80 cm, pro vyšší komfort 160 x 90 cm. Pro 6 osob je to 140 x 90 cm, pokud budou 2 osoby sedět v čele, anebo 160 x 90 cm, když budou 3 lidé sedět proti sobě. Komfortní rozměry jsou 180 x 90 cm a více. Kulatý jídelní stůl pro 2 osoby má mít průměr 75 cm, pro 4 až 6 osob minimálně 120 cm, komfortně 150 cm a více. Pro 6 až 8 osob volte průměr 150 cm a komfortně od 180 cm.

Kulatý jídelní stůl

Ideální výška stolu

Jídelní stoly se vyrábí s výškou 72 až 78 cm, optimální výška se udává na 75 cm. Pokud se rovně posadíte a dáte předloktí na stůl, ruce mají svírat pravý úhel. Také záleží na typu židlí a na tom, zda je součástí stolu lub, zpevňující dřevěný trámek pod horní deskou. Od podlahy k němu by mělo být asi 65 cm prostoru. Měřte hlavně u jídelních židlí s područkami a dětských rostoucích židliček. Dejte si pozor na dole spojené nohy bránící zasunutí židlí nebo na centrální podnoží překážející vašim nohám.

Zdroj obrázků: iodesign.cz.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *