Zamioculcas zamiifolia je oblíbená nenáročná pokojová rostlina, i když má tak krkolomný název. Jde o exotickou, áronovitou rostlinu z východní Afriky a v našich podmínkách mezi pokojovými rostlinami právem zaujala své místo. Její pěstování je velmi snadné a celkově je nenáročná. V neposlední řadě i díky svému velmi působivému vzhledu má místo v mnoha našich domácnostech, bytech i domech.
Krásný vzhled
Rostlina má velkou přizpůsobivost různým bytovým podmínkám. Působí spíše robustně, má středné vzrůst a lze ji v prodejnách květin a zahradních centrech zakoupit hned v několika velikostech. Její krásné, hladké, tmavě zelené, lesklé a kožovité listy vyrůstají z vodorovné tlusté hlízy. S rostlinou je pouze třeba opatrně manipulovat, neboť se křehké listy snadno odlamují.
Zamioculcas zamiifolia a pěstování
Rostlina je běžně vysazuje do rašeliny a snese i jiné substráty, které příliš vysychají. Nevhodné je její umístění na jižním či západním okně, protože nesnáší přímý úpal a slunce by jí mohlo popálit listy, které by nehezky zežloutly a opadaly. Rostlina má ráda světlo, snese i polostín a dokonce i stinné místo. Dobře snáší suchý vzduch, ale prospívá jí květináč na misce s vodou, nebo vlhké oblázky. V létě vyžaduje pravidelnou zálivku, v zimě zahajuje vegetační klid a je dobré ji omezit. Rostlina si udrží dostatek vláhy ve zhutnělých stoncích a listech.
Teplota a množení
Doporučené teploty v pokoji je v rozmezí 15 až 25°C. V období vegetace je dobré ji přihnojit běžným hnojivem na pokojové rostliny. Při dostatku fosforu se také můžeme dočkat květů. Je to ale spíše neobvyklé a květ nemá nijak extrémně působivý vzhled. Nenápadný květ se objevuje pouze mezi bázemi listů. Zamioculcas lze množit pomocí listových řízků. Dobře vyvinuté sukulentní listy po uříznutí nejprve necháme mírně zaschnout a pak je teprve položíme na suchý písek. Za čas se na bázi listů začnou pozvolna objevovat jemné kořínky a pak písek navlhčíme. Na spodní části listů začne rašit nová rostlina, kterou opatrně vyjmeme a zasadíme do písčitého substrátu.