Co je teplotní spád a jak funguje

Možná už jste se setkali s pojmem teplotní spád, má totiž velký význam pro topnou soustavu. Pokud tomu pojmu porozumíte, domluvíte se i s odborníky topenáři. Pokud máte teplotní spád 90/70 a pak se nám teplotní spád změní na 75/65, je třeba umět vnímat tuto změnu. Teplotní spád je doslova rozdíl teplot mezi dvěma místy.

Kelvin a stupeň Celsia

Základní jednotkou pro teplotní spád byl určen 1 Kelvin, který se označuje velkým písmenem K. Správné označení je tedy Kelvin – K, ale dost často se také používá také stupeň Celsia – °C. Běžně se v praxi uvádí teplotní spád zejména u různých otopných těles, kotlů a tepelných čerpadel. Pokud je teplota vody v přívodním potrubí vedoucí do otopného tělesa 90 °C a teplota vody ve vratném potrubí 65 °C, pak je označen teplotní spád jako 90 – 65 = 25 K anebo se označuje lomítkem ve tvaru 90/65.

Tip: Víte, jak odvzdušnit topení?

Vliv teplotního spádu na výkon radiátoru

Teplotní spád má u otopných těles opravdu dost velký význam zejména z hlediska jejich tepelného výkonu. Pokud máme například dvě otopná tělesa, která jsou úplně stejná, v praxi třeba Korado Radik Klasik, typ 22, s výškou 600 mm a délkou 900 mm a v námi vytápěné místnosti chceme docílit teploty 20 °C, musíme přizpůsobit tepelný spád. Tepelný výkon tohoto otopného tělesa je se spádem 90/70 je 1928 W. Tepelný výkon toho samého otopného tělesa, který bude mít ale tepelný spád 75/65 bude menší, tedy pouze ve výši 1511 W.

Jak se měří teplotní spád

Pokud by nemělo otopní těleso teplotní spád, tak by vůbec netopilo. I vy si doma můžete zkusit, jaký máte na otopném tělese teplotní spád. Vhodné je k tomu použít teploměr s rozsahem měření do 100 °C. V praxi pak čidlo teploměru přiložte na trubku s topnou vodou, která přitéká do tělesa. Pak změřenou teplotu zapište. Ten samý postup zopakujte na trubce s vratnou vodou, která vytéká z tělesa. Pokud ale nemáte k dispozici teploměr s tak velkým teplotním rozsahem, pak můžeme změřit teplotu i jinak.

Další možnosti měření

Teplotní spád orientačně zjistíte i dlaní, kterou položíte na trubky. Dejte si ale pozor na popálení. Dobrý teplotní spád poznáte tak, že většinou neudržíte na trubce s topnou vodou ruku, a naopak na trubce s vratnou vodou ještě ruku docela snadno udržíte. Tuhle metodu ale můžete zkoušet pouze při zatápění, kdy je teplota vody nižší než 50 °C nebo v otopných soustavách, které pracují s nižšími teplotami. Lze to také při teplotách venkovního vzduchu kolem 0 °C a výše, protože při vyšší teplotě, než je 50 °C, svou ruku na trubce už určitě neudržíte. Jakmile se naučíte rozeznat rozdíl teplot mezi dvěma místy, lépe také porozumíte svému topení.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *