Tento článek je určen pro ty, kteří k očistě těla preferují sprchování před koupelí ve vaně a jejich nový byt k tomuto účelu není příliš vhodně zařízen, nebo v první řadě sprchování neumožňuje vůbec.
Kvapné stěhování do ne vždy zcela vyhovujícího bytu není v dnešní době ničím vyjímečným. V takovéto situaci se člověk může ocitnout z mnoha důvodů. Ať už je příčinou rozchodu s partnerkou/partnerem, nebo prostě nedostatek vhodných alternativ k ubytování poblíž nového pracoviště, na trhu nalezneme připravená jistá řešení, která s trochou důvtipu a inspirace mohou sprchovací problém nejen vyřešit, ale i vnést do bytu nový estetický prvek. Díky modernímu designu a novým trendům v bydlení, které boří tradiční členění bytu na místnosti určené k jídlu, očistě a vaření, tak nemusí například takový sprchový box působit jako pěst na oko v rohu obývacího pokoje, či kuchyně. Takové řešení pak nemusí být nutně pouze přechodnou alternativou, ale řešením dlouhodobým, které náležitě využije možností daného obytného prostoru. Záleží samozřejmě na dispozici a stavu bytu, ale předpokládejme, že stávající podmínky jsou, ať už z jakéhokoliv důvodu nevyhovující a je tak třeba situaci řešit.
Poměrně častým problémem bývá to, že v bytě se sice nachází drobná koupelna, ale tam najdeme pouze umyvadlo a sociální zařízení. Sprchy jsou pak společné pro několik bytů ve společných prostorách domu. V 21. století však není lidské bytosti důstojné, aby sdílela sprchu s ostatními nájemníky a vhodnou alternativou se zde jeví být sprchový box.
Sprchové boxy se dnes dělají v mnoha variantách a k jejich instalaci postačí přívod vody a funkční odpad. Velikosti sprchových boxů se pohybují od menších variant v roměrech 80 x 80 cm až po 80 x 120 cm. Pozornost je také třeba při volbě toho správného sprchového boxu věnovat kromě rozměru a půdorysu i volbě vaničky tak, aby vyhovovala Vašim potřebám. Hlubší vaničky totiž mohou být používány například i pro koupání malých dětí. U některých sprchových boxů se dokonce dělají luxusní vaničky z mramoru. Výhodou je i to, že konstrukce sprchových kabin je navržena tak, aby mohly stát volně a není je tak třeba jakkoliv kotvit k přilehlým stěnám.
Jiným problémem může naopak být to, že koupelna je v zachovalém stavu avšak má pouze vanu, která se ke každodennímu sprchování příliš nehodí, pokud ovšem člověk není připraven denně vytírat potopu biblických rozměrů.
V tomto případě jsou řešením vanové zástěny, které se vyrábějí z několika různých materiálů a v mnoha provedeních. K těm nejoblíbenějším patří například stylové vanové zástěny v jednokřídlém provedení s výplní z čirého skla bez rámu, ovšem pro rodiny s dětmi bychom spíše doporučili o něco levnější matný plast se třemi díly, které při složení zabírají minimum místa. Vanové zástěny mají těsnící silikonové, nebo elastomerové těsnění, jsou univerzání (jsou použitelné i na mnohé z asymetrických typů van), snadno se instalují a to často bez nutnosti instalace spodního či vrchního nosného profilu a montují se tak pouze do boční stěny.
Eventuální výměna vodovodní baterie v umyvadle a nebo ve vaně za moderní typ pak může být vhodnou tečkou za popsanou minimalistickou a v pravdě lacinou a rychlou bytovou úpravou.