Hypotéka a refinancování už nemusí být vaším strašákem

Uvažujete o hypotečním úvěru či již nějaký splácíte? Máte pocit, že je vše tak, jak má být? V tom případě je vše v naprostém pořádku. Máte-li však pocit, že zde existuje jistá rezerva, podívejte se s námi na možnosti výhodných hypoték a způsobů refinancování. Doba se mění, měňte se také.

Hypotéka jako důvěryhodný životní průvodce

Rozhodnete-li se pro čerpání hypotéky, je potřebné znát základní pravidla, která jsou ve své podstatě velmi jednoduchá a dostatečně rozšířená. Zřejmým faktem je, že se samozřejmě musí jednat o osobu, která dosáhla plnoletosti a disponuje neomezenou způsobilostí k výkonu právních úkonů a hospodaření se svěřeným majetkem. O hypotéku pak žádají často společně páry, ale maximální počet společně posuzovaných osob mohou tvořit i čtyři žadatelé. Banka poté získané údaje důkladně prověří, mj. i s využitím registru dlužníků apod., aby získala ucelený přehled o vaší celkové finanční situaci. Není však třeba se obávat, že kvůli již realizovanému finančnímu závazku vám bude žádost o hypotéku zamítnuta. Do posouzení celé situace vstupuje řada faktorů a pouze jeden z nich nemusí sám o sobě představovat kardinální překážku.

Není však vhodné žádat o hypotéku na základě krátké rozhodovací doby. Je naopak zapotřebí již delší dobu předem mapovat finanční trh a přizvat k diskusi i finančního poradce, který může do celého tématu vnést zcela nové světlo. Mnoho lidí má bohužel pocit, že si musí nebo vždy dokážou pomoci sami, ale je škoda se připravovat o možnost konzultace v případě, kdy se jedná o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí ve vašem životě. Samozřejmě se často vyplatí dát i na radu přátel a rodinných příslušníků, ovšem vždy s jistou mírou obezřetnosti.

Vývoj hypotečních úvěrů

Bohužel nevýhodou dnešní doby, se kterou je nutné se smířit, je fakt, že hypotéky stále zdražují a úrokové sazby rostou, dnes jsou nejvyšší od hodnot z roku 2014. Průměrná výše hypotéky v roce 2018 se pohybuje okolo sumy 2,1 milionu korun. V případě, že si nyní půjčíte milion korun s dobou splatnosti 20 let, vaše vyměřená splátka bude činit v průměru cca 5 200 korun měsíčně. Rozhodnete-li se pro kratší dobu splatnosti v délce 15 let, splátka bude představovat cca 6 600 korun měsíčně. Výhodou je pak skutečnost, že mnoho bank nabízí v současné době klientům i speciální bonusy, jako je například pojištění domácnosti nebo nemovitosti na rok zdarma a podobně, které situaci dokážou zpříjemnit.

Refinancování hypotéky

Důležitým krokem, který napomůže zlepšit vaši finanční situaci, je pak refinancování hypotéky. Prostřednictvím tohoto kroku lze totiž získat příznivější podmínky, kdy lze například dosáhnout výhodnější úrokové sazby či snížení povinných poplatků. Lze si rovněž půjčit i další finanční částku, která vám například poslouží k rekonstrukci již zakoupené nemovitosti. Refinancování hypotéky se v dnešní době stává stále výhodnějším nástrojem a tomuto jevu výrazně napomohla novela zákona o spotřebitelském úvěru.

Další výhodu dnešní doby představuje i větší časový prostor pro refinancování, neboť banky mají povinnost informovat své klienty o konci fixace nejpozději tři měsíce před skončením platné fixace. Stejně tak musí klientovi nabídnout novou úrokovou míru, kdy si on vybere, zda ji bude akceptovat, či zvolí jiný postup. Další pozitivum dnešní doby pak představuje i skutečnost, že banky nabízí příležitost refinancovat hypotéku šest měsíců až dva roky s předstihem. Vzniká tedy velmi rozumný časový prostor pro formulaci nové strategie. Samotné vyřízení refinancování pak zabere obecně méně času, než kolik si vyžádá sjednání nového hypotečního úvěru.

Praktické možnosti

V dnešní době existuje řada finančních produktů. Výhodou je, že splátky lze rozložit až na 40 let a úrokové sazby jsou relativně nízké. Pořídit si tímto způsobem lze rodinný dům, byt v osobním vlastnictví, celoročně obyvatelnou nemovitost určenou k individuální rekreaci, stavební pozemek i družstevní byt, což ovšem musí být jištěno jinou nemovitostí, která se již nachází v osobním vlastnictví. Rovněž lze získat až 30 % peněz navíc, tj. nad rámec hlavního záměru, které lze využít na další potřebné výdaje. Hypotéka pak není zatížena nadbytečnými poplatky a její vyřízení je velmi rychlé.

Možností na trhu je však celá řada, vyplatí se neopominout důkladně prohlédnout nabídku nízkonákladových bank, které nabízí velmi redukované poplatky a celkově rychlé a flexibilní jednání, stejně tak jako jednání na vysoce profesionální úrovni. Nedisponují sice velkým množstvím kamenných poboček, ale to v dnešní době nových technologií nepředstavuje zásadní problém. Důležité je také se při volbě vašeho hypotečního úvěru či způsobu refinancování zamyslet co nejdůkladněji nad budoucností a svými plány a dle těchto předpokladů upravit veškeré parametry. Víra v sebe se sice v životě vyplácí, ale platí to pro víru rozumnou, se kterou se pak věci daří.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *